Ropa: Vysoká cena může vydržet měsíce
|

Ropa: Vysoká cena může vydržet měsíce

Cena ropy se ustálila nad 100 dolary za barel v případě americké WTI a okolo 115 dolarů za barel v případě typu Brent. Podle analytiků České spořitelny vysoké ceny vydrží celé měsíce.

Ropa
Ropa - ilustrační foto

Aktuální situace

Cena ropy Brent se usadila v pásmu 110–115 USD/brl. Důvodem růstu ceny ropy jsou momentálně téměř výhradně zvýšené napětí v regionu severní Afriky a Blízkého a Středního východu a s tím související obavy z narušení dodávek ropy.

Krátkodobě vývoj ovlivnilo zemětřesení v Japonsku, které přineslo dočasný výpadek spotřeby, ale střednědobě by měla být spotřeba ropy v jeho důsledku vyšší (nutnost nahradit vyřazené jaderné zdroje + rekonstrukční práce).

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy je podle názoru ČS aktuálně vyšší, než by odpovídalo fundamentálním faktorům (rovnováha poptávky a nabídky, marginální náklady na těžbu) a současné situaci a vyhlídkám světové ekonomiky (relativně mírná expanze jako hlavní scénář).

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Rozšíření a vystupňování nepokojů v některých arabských státech po pádu režimů v Tunisku a Egyptě, chaos v Libyi a možnost šíření významnějších nepokojů do klíčových států těžících ropu patrně povede k udržení současné relativně vysoké ceny a v případě zhoršení situace může vést k jejímu dalšímu podstatnému růstu. Střednědobý výhled (6 měsíců)

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy bude (po skončení krize v arabských státech) tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci výkonnost rozvíjejících se ekonomik. Nejdůležitější by měla být výkonnost čínské ekonomiky, především to, zda utahování měnové politiky povede k výraznému zpomalení místního růstu.

Očekáváme pokračování relativně mírného oživení ve světě, zároveň by objem těžby ropy měl v příštích dvou až třech letech růst dostatečně na to, aby uspokojil růst poptávky.

Vysoká cena ropy způsobená nepokoji v oblasti severní Afriky a Blízkého a Středního východu může vydržet měsíce, po uklidnění situace by však mělo dojít k jejímu poklesu zpět pod 100 USD/brl.

OPEC by měl být bez problémů schopen nahradit výpadek těžby v Libyi, ale šíření nepokojů do států jako Saudská Arábie by mělo extrémně negativní dopady.

Výhled cen ropy a jejích derivátů
Zdroj: Česká spořitelna