Nejnebezpečnější slova při investování: "Tentokrát to bude jinak!"
|

Nejnebezpečnější slova při investování: "Tentokrát to bude jinak!"

Legendární investor sir John Templeton kdysi pravil, že právě "tentokrát to bude jinak" jsou nejnebezpečnější slova, jaká můžete při investování vyslovit. Právě teď, když se investoři tetelí z dvojnásobných hodnot indexu S&P 500 od jeho nejhlubšího dna v březnu 2009, je vhodný čas na to se zeptat, zda se skutečně nacházíme v nebezpečné situaci, nebo už jsou opravdu "jiné časy".

Rizika

Spokojíme-li se s jednoduchým vysvětlením, že je doba jiná, je to na naše vlastní riziko. Pokud se však nad výrokem zamyslíme v souvislostech, přijdeme na to, že je toho teď jiného mnohem více než pouhá doba.

Nejedná se o gravitační zákony, náchylnost trhů ke korekcím, nebo absenci hospodářského cyklu. Má to spíš více co do činění se zákonem setrvačnosti, kdy má tělo tendenci vytrvat v započatém pohybu, dokud ho z něho nějaká vnější síla nevychýlí. Zdá se, že je to právě případ současného trhu, vykolejit by ho mohly leda výrazné vnější podněty.

Silné fundamenty

Aktuální vývoj se skutečně liší. Zatímco trh rostl téměř parabolicky, a mohl by proto čelit vybírání zisků, táhne ho nahoru odlišná vnitřní a vnější dynamika.

Zisky, rozhodující měřítko firemního zdraví, rostou a jsou velice silné. I díky jejich růstu stále veličiny jako P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii) neindikovaly překoupený trh.

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

P/E u indexu S&P 500 je 13,5, což je pod historickým průměrem, který činí 16,7. To signalizuje značný prostor pro expanzi P/E až do situace, kdy bude trh považován za správně ohodnocený. Akcie by tak mohly posílit o dalších 20 %, než by se trh ocitl na historicky férové úrovni.

Komfort nízkých úrokových sazeb a nutnost utahování opasků vedl firmy k novému uspořádání svých rozvah. Drží teď skoro 2 biliony dolarů v hotovosti, zatímco dříve se daleko více zadlužovaly.

Hodně peněz je určených na politiku stabilního růstu dividend. To je pro investory další signál, že se výnosy stabilizují. Aktuální dividendový výplatní poměr (podíl zisku vyplácený na dividendách) je u akcií v indexu S&P 500 26 %, což zanechává prostor pro růst, než se dividend payout ratio dostane na svůj historický průměr 54 %.

Akcie nejsou závislé na ekonomice

I co se týče vnější dynamiky, jsou patrné zřetelné odlišnosti. Největší změnou je, že poprvé v historii americký akciový trh není závislý na americké ekonomice.

Další odlišností na současném trhu je přítomnost mezinárodních, nadnárodních korporací, společností s celosvětovým vlivem, které prodávají své produkty po celém světě a celosvětově poptávají nerostné suroviny, komponenty a pracovní sílu. Tyto společnosti budou mít do budoucna stále významnější vliv na trhu.

Žijeme v globalizovaném světě s globalizovanou ekonomikou. Na to je potřeba při investování stále myslet.

V současnosti se jeví jako jiné především to, že ony "vnější síly", které mohou vykolejit akciový trh, jsou skutečně podněty odjinud. Například to, že jiný velký akciový trh zažívá korekci nebo se hroutí, zasahuje i ostatní burzy.

Celý svět sleduje hospodářský růst a inflaci v zemích emerging markets. Masy vládních dluhů v rukou zahraničních investorů a státních investičních fondů se dotýkají těch nejvyspělejších zemí světa.

Kdo nakupuje americké dluhopisy a akcie?

Zdroj: Marketwatch.com