Cena zlata zlomila rekord! Které menší "zlaté" akcie jsou favority pro zbytek roku?
|

Cena zlata zlomila rekord! Které menší "zlaté" akcie jsou favority pro zbytek roku?

Blesk uhodil, hrom zahřměl, hory se zatřásly – v pondělí cena zlata na londýnské burze znovu posunula své dolarové cenové maximum. Loni zlato zdražilo o čtvrtinu, letos zatím přidalo jen kolem dvou procent, to vše především díky slabšímu dolaru a nervózní situaci na trzích kvůli nepokojům v Libyi a dalších zemích. Pokud nechcete podpírat knihovnu zlatými pruty ani podíly ve zlatých ETF, vsaďte rovnou na akcie těžařů, kteří by mohli letos nejvíce těžit ze situace na trhu se zlatem.

Komodity Zlato Světové akcie Těžba

1. Eldorado Gold

1 Eldorado Gold

Těžební a průzkumná společnost se zájmy v Turecku, Řecku a Číně. V posledním kvartálu loňského roku vzrostl zisk firmy o 31 % na 44 milionů dolarů, tržby dokonce o 47 % na 213 milionů. Hrubé marže vzrostly ze 60 na 65 %, provozní marže však klesly ze 39 na 37 %.

Eldorado mělo ke konci roku 375 milionů dolarů v hotovosti. 70 % analytiků, kteří titul pokrývají, doporučuje akcie Eldorada kupovat.

VIDEO: Richard O'Brien: Do pěti let je zlato na 2 000 USD

2. Agnico-Eagle Mines

2 Agnico-Eagle Mines

Firma hledá ložiska a těží zlato ve Spojených státech, Kanadě, Finsku a Latinské Americe. Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl zisk firmy o 84 % na 88 milionů dolarů, zisk na akcii stoupl o 70 %. Firma téměř zdvojnásobila tržby na 439 milionů dolarů.

Akcie jsou v rámci sektoru velice levné, což dokazují různé cenové indikátory. Polovina analytiků pokrývajících společnost doporučuje nákup akcií.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

3. Royal Gold

3 Royal Gold

Firma kupuje a drží tzv. „royalty“, na nichž posléze vydělává. Má své zájmy jak v oblasti zlata, tak stříbra, mědi, zinku a olova.

Více o "royalty společnostech" si přečtěte zde

Zisk firmy na akcii vzrostl v posledním období o 43 % na 33 centů, tržby se zvýšily o 62 % na 56 milionů dolarů. Firma se oproti loňsku zadlužila (250 milionů dolarů), přesto je její bilance v plusu více než 70 milionů. Akcie se vzhledem k očekávanému zisku (P/E) obchodují o 35 % levněji než celý sektor. 43 % analytiků pokrývajících společnost doporučuje její akcie k nákupu.

4. Iamgold

4 IAMGOLD

Tato kanadská firma podniká na ložiscích zlata, stříbra, zinku, mědi, niobu a diamantů. V posledním čtvrtletí ztrojnásobila zisk na akcii na 39 centů.

79 % analytiků doporučuje tuto firmu k nákupu.

13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 1. díl

13 zemí, které mají pod palcem světové zlato - 2. díl

5. Yamana Gold

5 Yamana Gold

Společnost z Toronta se zabývá akvizicemi, budováním a provozem provozů producentů zlata. Čistý zisk vzrostl čtyřikrát na 160 milionů dolarů, tržby přidaly 34 % na 535 milionů.

Akcie jsou levné v rámci sektoru těžařů drahých kovů. 17 z 19 analytiků doporučuje kupovat akcie Yamany, pouze jeden doporučuje prodávat, poslední pak akcie radí držet.

VIDEO: Jak na zlato? Fyzický nákup vs. nákup fondu

Zdroj: thestreet.com