Transformace začala: Býci se mění v medvědy
|

Transformace začala: Býci se mění v medvědy

Aktuální průzkum analytické společnosti TrimTabs mezi manažery hedgeových fondů, kteří patří mezi největší hráče na trhu, ukazuje na výrazný posun k negativnímu očekávání vývoje na akciových burzách. Ještě v lednu mělo "medvědí náladu" 26 procent manažerů, v únoru se počet investičních pesimistů zvýšil na 40 procent. Co stojí za tak silným růstem medvědího tábora - růst cen komodit? Nebo Fed?

Medvědí trh
Charles Biderman

Podle šéfa renomované analytické společnosti TrimTabs, která tento průzkum provedla, jsou investoři po tak dlouhém růstu (přesně dva roky, americké akcie +90 %), nervózní a trh je celkově hodně přeprodaný.

Mezi portfoliomanažery také roste zájem o spekulace na pokles, což dokládá růst indikátoru short interest, který "měří" počet otevřených krátkých pozic na trhu.

24 % manažerů se také domnívá, že se dříve ropa dostane na 150 USD za barel, než zlato překoná 2 000 USD za unci.

"Je zde skoro 88% korelace (vzájemný vztah) mezi růstem množství peněz v bilanci amerického Fedu a růstem cen akcií," říká Charles Biderman, prezident TrimTabs Investment Research. V průzkumu se s jeho názorem shoduje více než polovina hedgeových manažerů.

S&P 500 vs. bilance Fedu

Kvantitativní uvolňování (quantitative easing)

Jde o uvolňování peněz do oběhu, většinou prostřednictvím nákupů dluhopisů či jiných aktiv od komerčních bank. Nákupy uskutečňuje centrální banka s cílem zvýšit likviditu bankovního systému a minimalizovat riziko narůstu úrokových sazeb

Podle Bidermana je však tak silný posun k medvědímu táboře předčasný, protože dokud neskončí podpora Fedu ve druhé vlně kvantitativního uvolňování, půjdou akcie nahoru. A nelze vyloučit třetí ani čtvrté kolo tohoto balíčku.

Biderman také upozorňuje na další "kontroverzní" průzkumy, které v poslední době provedla jeho firma. Velké firmy například ve velkém používají hotovost k odkupu svých akcií, ale na druhé straně zasvěcení investoři (insideři) z řad manažerů firem v poslední době své akcie silně prodávají, jako by nevěřili dalšímu růstu akcií.

Poznámka: Biderman byl jedním z prvních investičních odborníků, který již před více než rokem upozorňovali, že je růst akcií postaven na intervencích Fedu a nebál se použít slova manipulace.

Růst akcií je jedna velká manipulace?!

Zdroj: TrimTabs