7 světových dividendových hvězd
|

7 světových dividendových hvězd

Uvažujete o investici do penzijního fondu? Manažeři podílových fondů vám budou jistě radit, abyste investovali do akcií, které vyplácejí jen nízké dividendy, nebo dokonce žádné, protože budete inkasovat výnosy v podobě kapitálových zisků. Po zkušenostech z posledních deseti let ovšem víme, že kapitálové zisky nelze vybírat vždy ve chvíli, kdy by se nám to nejvíce hodilo.

Světové akcie Dividendy

Zapomeňte na indexové fondy, které nabízejí mizerné výnosy kolem 2 %. Pokud zabrousíme do kategorie akcií s vysokými dividendami, odhalíme, že nejen zajistí štědré zisky, ale mají i velký růstový potenciál.

1. Cellcom Israel

Cellcom Israel

Cellcom Israel je největší izraelský mobilní operátor s 34% podílem na trhu, který ohlásil pro rok 2011 první čtvrtletní dividendu 0,857 USD na akcii, což ročně představuje úžasný výnos téměř 11 %.

Společnost rozdává prakticky všechny své zisky akcionářům ve formě dividend, což sice znamená riziko, že při poklesu tempa růstu možná sníží výplaty v budoucích čtvrtletích, na druhou stranu však tato politika vyžaduje na managementu disciplínu v důsledné alokaci kapitálu. Cellcom Israel rozhodně neplýtvá penězi.

Doporučení: KOUPIT akcii Cellcom při poklesu pod 33 USD.

2. Aberdeen Chile Fund

Aberdeen Chile Fund

O rozmachu jihoamerických zemí se již mluví dlouho v souvislosti s potenciálem stát se konkurenceschopnými alternativami Severní Ameriky. Mnozí hovoří o Brazílii, ale v uplynulém roce se ukázalo, že by možná právě Chile mohlo být mezi prvními, kdo se stane rovnocenným protějškem severoamerických velikánů Spojených států a Kanady.

Jako vhodnou investici do Chile lze doporučit Aberdeen Chile Fund, uzavřený fond, kterému se loni velice dařilo. Dividendový výnos 9,61 % je nabídka z říše snů.

Doporučení: KOUPIT maximálně za 22 USD.

3. Telkom Indonesia

Telekomunikasi Indonesia

Klíčový údaj je zde FCF (volné cash flow). V posledních letech Telkom Indonesia, dominantní poskytovatel pevných linek, ale i bezdrátových telekomunikací po celé Indonésii, nalil obrovské částky do modernizace svých sítí.

Od počátku roku 2011 bude každá další rupie generovat nové zisky, které budou moci být spolu s množstvím hotovostních rezerv rozděleny akcionářům. Odhaduje se, že největší indonéský telekomunikační poskytovatel zvýší svou dividendu do roku 2013 o více než 30 %. Aktuální výnos je na základě odhadu dividend pro rok 2011 4,8 %.

Doporučení: KOUPIT akcii maximálně za 36 USD.

21 kritérií pro výběr dividendového hitu

4. ING Asia Pacific High Dividend Equity Income Fund

ING Asia Pacific High Dividend Equity Income Fund

Pozorujeme opětovné zrychlení v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), které následuje období konsolidovaného růstu. Země BRIC, zejména pak Čína, se těší z růstu HDP v prvním čtvrtletí roku 2011. Po šestiměsíční korekci lze očekávat opět silný rok.

Atraktivní příležitostí ke koupi v pacifické oblasti je ING Asia Pacific High Dividend Equity Income Fund, který nabízí aktuální dividendový výnos 9,12 %.

Doporučení: KOUPIT maximálně za 21 USD.

5. CPFL Energia S.A.

CPFL Energia SA

Je známým pravidlem, že spotřeba elektřiny roste rychleji než ekonomika. To proto, že jak lidé zvyšují své bohatství, neúměrně více konzumují. Kupují si větší domy, dostávají více elektrických spotřebičů a využívají více techniky. To samé platí i pro podniky. Jak vstoupí do růstové fáze, mají tendenci odebírat mnohem více energie.

Vzhledem k výše uvedeným charakteristikám jsou producenti a distributoři elektřiny na rozvíjejících se trzích první, kdo pocítí zlepšení ve svém podnikání. Brazilská CPFL Energia S.A. distribuuje elektřinu 6,4 milionu zákazníků, především ve státech Sao Paulo a Rio Grande de Sul. CPFL Energia S.A. dále vlastní vodní elektrárny, obchoduje ve velkém s energií na otevřeném trhu a nabízí služby energetického managementu. Odhady managementu CPFL Energia S.A. hovoří o tom, že společnost poskytuje asi 13 % elektřiny v Brazílii.

Akcie v současné době nabízí 6,9% dividendový výnos a měla by těžit z posilování brazilského reálu. Ten je velmi silnou měnou, protože centrální banka udržuje nejvyšší reálné úrokové sazby ve srovnání s ostatními významnými rozvíjejícími se ekonomikami. Akcie nabízejí vzácnou kombinaci vysokého dividendového výnosu a růstu ceny, což z nich dělá senzační koupi.

Doporučení: V současné době se CPFL Energia S.A. obchoduje kolem 88 USD, KOUPIT akcii při poklesu.

6. Telenor

Telenor

Proč byste se raději místo po amerických akciích měli poohlédnout po investici do Norska? Z jednoho prostého důvodu! Kvůli nešťastné monetární politice Spojených států.

Norsko nakládá obezřetně s příjmy z ropy, jeho státní rozpočet hospodaří od roku 1995 s přebytky a norská koruna, ve které Telenor vykazuje své zisky a platí dividendy, je rozhodně zdravější měnou než euro i americký dolar dohromady.

Společnost Telenor expanduje s mobilním širokopásmovým internetovým připojením daleko za hranice Norska. Najdeme ji nejen u nejbližších sousedů ve Švédsku a Dánsku, ale i ve střední a východní Evropě a v pěti asijských zemích.

Nepříliš známý Telenor je jedním z nejrychleji rostoucích evropských telekomunikačních podniků. Tržby v roce 2011 překonají pravděpodobně 19 miliard USD. Aktuálně vynáší kolem 4,2 %, dividendy vyrostly za posledních 7 let téměř čtyřnásobně, přičemž letošní dividenda činí pouze asi polovinu odhadovaných zisků Telenor v roce 2011, takže se dá předpokládat ještě možné navýšení o 10 %.

Doporučení: koupit Telenor na pullbacku pod 49 USD.

7. SeaDrill

Seadrill

SeaDrill je jedinečnou příležitostí pro investory, kteří hledají po ropné katastrofě v Mexickém zálivu hlavně něco jiného než BP. Společnost byla založena v roce 2005 a vlastní nejmodernější vrtné zařízení v celém odvětví. Protože se jeho účinnost blíží k 100 %, začíná být okolo SeaDrill docela rozruch - postupem času je totiž stále těžší hledat nová ropná ložiska, aniž by se muselo vrtat do větší hloubky.

SeaDrill působí v 15 zemích na čtyřech kontinentech, vlastní 54 ropných plošin (pouze jedna z nich je v Mexickém zálivu). Většina z jejích vrtů je u pobřeží Norska a jižní Asie, takže nemá expozici ani na neklidném Blízkém východě. Nicméně informace o ARAMCO v Saúdské Arábii zvyšující produkci je velmi pozitivní zprávou pro vrtný business. Potvrzuje se tak přesvědčení, že na celém světě počet vrtných plošin určitě poroste. Dividendový výnos činí aktuálně 7,5 %.

Doporučení: akcie SeaDrill porostou rozhodně výše než je jejich současná cena okolo 35 USD - vyplatí se nakoupit pod 40 USD.

Zdroj: InvestorPlace.com