Akcie v roce 2011: S&P 500 do konce roku přidá 4 procenta
|

Akcie v roce 2011: S&P 500 do konce roku přidá 4 procenta

První čtvrtletí je za námi a je nutné podotknout, že bylo velice kolísavé. To ovšem analytiky netrápí. Předpověď pro rok 2011 je podle nich i nadále optimistická a akcie by měly letos přidávat.

Průmysl Nezaměstnanost Ropa Světové akcie
Americké akcie

Průměrný odhad pro růst indexu S&P 500 v dalších třech kvartálech jsou 4 procenta. Měl by se tak přiblížit metě 1 400 bodů.

"Akcie ustály všechny negativní vlivy, což podle mě málodko čekal. Když se na to podíváme podrobně, horší počasí v lednu, rostoucí ceny ropy, nepokoje v Africe, dluhové problémy v Evropě a katastrofální zemětřesení v Japonsku, prostě nic z toho neposlalo akcie ke dnu," říká Donald Selkin, stratég National Securities.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Ovšem první tři měsíce nebyly tak optimistické, jak to na první pohled vyznívá. Trhy prodělaly několik propadů. Indexy se propadly někdy i o 6 procent. Trhy se však vzpamatovaly a nyní si od začátku roku připisují necelých 5 procent (S&P 500 k 12. 4. 2011).

Podle odborníků se dařilo trhům hlavně díky výraznému ekonomickému oživení. Na prvních příčkách stojí hlavně americká nezaměstnanost, která dosáhla na nejnižší hodnoty za poslední dva roky, a také průmyslová výroba. Ta roste nejrychlejším tempem za posledních sedm let.

Stejně jako v minulých letech roste poptávka po průmyslových materiálech hlavně v mladých ekonomikách, které stále potřebují rozvíjet svou infrastrukturu. Pokud se bude trhu práce i průmyslu dařit tak dobře jako doposud, je podle analytiků místa pro růst ještě mnohem víc. Index S&P 500 by se mohl podívat i nad 1 400 bodů.

Odborníci také podotýkají, že akcie stále zůstávají jedním z nejlákavějších typů aktiv. Výnosy z nich stále překonávají například dluhopisy a další třídy investic.

Investoři by však měli být stále ostražití. Do konce roku je dlouhá doba a trhy jistě čeká spousta překážek.

"jako velkou hrozbu vidím stále se zvyšující cenu ropy. Jakmile přestanou nepokoje v severní Africe a nervozita ustoupí do pozadí, vývoj ropy by měl být klidnější. Pak by se akciím opravdu mohlo podařit absolvovat další býčí rok," dodává Brian Gendreau, tržní stratég ve Financial Network.

Vývoj ceny ropy Brent můžete sledovat zde

Zdroj: CNN