Burzovní kalendář 18. 4. - 22. 4. 2011
|

Burzovní kalendář 18. 4. - 22. 4. 2011

Ve Spojených státech bude pokračovat výsledková sezóna čísly velkých bank a celé řady dalších firem. Týden kratší o Velký pátek ovlivní nejen v Evropě další debaty ohledně restrukturalizace řeckého dluhu. Obchodování v Praze ovlivní například provozní čísla Unipetrolu za první kvartál.

Wall Street

Americké akcie nedokázaly během minulého týdne napravit pondělní a úterní výprodej a nakonec mírně ztratily (S&P 500 -0,64 %). Investory příliš nepřesvědčily výsledky prvních velkých firem, které odhalily čísla za první čtvrtletí.

Nepříznivým faktorem pro trhy bylo také opětovné připomenutí potenciálu restrukturalizace řeckého dluhu či americkým prezidentem nastíněné plánování fiskální restrikce v nejbližších letech.

Cena zlata tak v reakci na nejistotu a slabý dolar vyšplhala až těsně k hranici 1 490 dolarů za unci. Překonání patnáctistovky se tak dá považovat za otázku blízké budoucnosti.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci udávají rytmus

Akcie může potkat výraznější propad, pokud další americké firmy nenaplní očekávaní analytiků a předvedou horší výsledky.

"Na trhu teď všichni trošku spí. Právě výsledky firem mohou naznačit investorům, zda si vybrat býčí, nebo naopak medvědí směr," uvedl pro CNBC Mike Gibbs, hlavní tržní stratég Morgan Keegan.

Svůj první kvartál odhalí investorům například technologičtí velikáni Yahoo!, Intel, IBM nebo Texas Instruments, a připojí se i velké bankovní domy jako Goldman Sachs, Citigroup nebo Morgan Stanley.

"Případné velké zklamání v těchto dvou sektorech může výrazně zvýšit volatilitu," míní Joe Kinahan, derivátový stratég TD Ameritrade. (zdroj: CNBC)

Naproti tomu dobré výsledky mohou indexy udržet nad nulou a kompenzovat nepříznivé zprávy z Evropy (dluh Řecka a dalších zemí) a problémových oblastí ve světě (Libye, Japonsko a další). Řada analytiků tak považuje za nejpravděpodobnější scénář vývoje trhu takzvaně "do strany" (sideways)

Z makrokalendáře vyčnívá především série údajů z nemovitostního trhu nebo středeční údaje o zásobách ropy. Právě vyšší ceny "černého zlata" je pro odborníky jedním z hlavních důvodů obav o budoucnost ekonomického oživení.

datum událost
18/4-21/4 Výsledková sezóna (Goldman Sachs, Intel, Apple, Halliburton, Johnson & Johnson, Caterpillar)
19/4 Stavební povolení a zahájené stavby domů
20/4 Prodeje existujících domů
20/4 Zásoby ropy v Cushingu
21/4 Index cen domů
21/4 Index filadelfského Fedu

Americké akcie jsou drahé, přesto mohou dále růst

Pražská burza

Pražskou burzu v uplynulém týdnu poslaly domů akcie Komerční banky obchodované bez nároku na dividendu a horší produkční mix, který oznámila pro první kvartál uhelná společnost NWR. Index PX nakonec ztratil 2,43 %.

NWR přitom oznámila velice slušné ceny koksu a koksovatelného uhlí pro druhý kvartál (400, resp. 215 EUR/tunu). Akcie za celý týden odepsaly 8,2 %.

Akciím NWR přitom hraje do karet celá řada býčích faktorů, mimo jiné i pravděpodobný vstup do renomovaného indexu FTSE 250 v Londýně.

Nebýt "odepsané" dividendy 270 Kč, zakončily by akcie Komerční banky poslední týden v plusu. Bez dividendy, která znamenala zhruba 6,2% dividendový výnos, však Komerční banka oslabila o 4,9 %.

Poraženým týdne pak byly akcie developera ECM. Špatné výsledky, ale především hrozba uvalení insolvence poslaly titul pod hranici 50 Kč. Během týdne dokonce několikrát přestalo obchodování s titulem, ten za týden odepsal 43,9 % a analytici otevřeně hovoří o brzkém konci obchodování s akciemi ECM.

V novém týdnu, konkrétně v úterý, se bude naposledy obchodovat s akciemi Philip Morris ČR s nárokem na dividendu 1 260 Kč (hrubý dividendový výnos přes 12 %). Obchodování s titulem mohou ovlivnit i zveřejněné výsledky Philip Morris International, které jsou na řadě ve čtvrtek.

Ve čtvrtek zveřejní své provozní údaje za první kvartál společnost Unipetrol. "Očekáváme, že rafinerie budou slabší, nicméně petrochemie by měla vykázat pokračující solidní čísla. Negativním faktem bude nepříznivý vliv neočekávané odstávky, například ve 4Q10 měla podobná odstávka nepříznivý vliv na provozní zisk EBIT ve výši 70 milionů korun," uvedl ve svém týdenním výhledu Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Domácí makrokalendář je pro tento týden prázdný, pražská burza tak bude tradičně reagovat na vývoj na okolních evropských trzích. V pátek se dá očekávat malá aktivita investorů, protože vyspělé burzy na starém kontinentu budou podobně jako v USA zavřené kvůli státnímu svátku.

datum událost
19/4 Philip Morris ČR - poslední den obchodování s nárokem na dividendu

Eurozóna

Západoevropské trhy se v minulém týdnu nedokázaly dostat ze špatné nálady a v důsledku obnovených obav o osud zadlužených zemí eurozóny ztratily přes dvě procenta (DJ EUROSTOXX 50 -2,17 %).

"Restrukturalizace řeckého dluhu se zdá být nevyhnutelnou a trh se na to začíná připravovat. Podle mě to však nebude konec světa," míní Patrice Perois z pařížské brokerské společnosti Kepler Capital Markets. (zdroj: CNBC)

Katalyzátorem dalšího pohybu hlavních evropských indexů bude pokračující výsledková sezóna v zámoří. Svá čísla ovšem začnou zveřejňovat i evropské firmy.

Hospodářskými výsledky za první čtvrtletí se pochlubí například Philips, Tesco, Fiat nebo Nokia.

Na evropské obchodování mohou mít vliv i údaje z ekonomiky. Za zmínku stojí sledovaný index podnikatelského klimatu Ifo, spotřebitelská důvěra za celou eurozónu nebo index nákupních manažerů. U všech údajů bude důležité sledovat zejména hodnoty v Německu, protože právě náš západní soused táhne ekonomické oživení v Evropě.

datum událost
18/4-22/4 Výsledková sezóna (Nokia, Philips, L'Oréal)
18/4 Spotřebitelská důvěra v eurozóně
19/4 Index nákupních manažerů v eurozóně
20/4 Index výrobních cen v eurozóně
21/4 Ifo - index podnikatelského klimatu v Německu

Akcie: 21 kritérií pro výběr dividendového hitu