Warren Buffett: Energetický sektor poroste
|

Warren Buffett: Energetický sektor poroste

Investiční guru Warren Buffett určuje už řadu dekád investiční trendy. Investuje do mnoha sektorů. Mezi jeho favority patří například Wells Fargo, Coca Cola, Johnson & Johnson nebo Wal-Mart. V poslední době se také soustředí na akcie firem z energetického sektoru.

Komodity Investice Uhlí a koks Těžba
Akcie těžařů

To, že je Buffett nakloněn energetickému sektoru, je patrné už delší dobu. Velkou část jeho portfolia zahrnují investice do ExxonMobil a ConocoPhillips. Přístup k těmto firmám dal Buffettovi přímý kontakt s celým ropným sektorem. Ropa však není jediná komodita, které Buffett věří.

Plyn

Tento segment má už burzovní veterán ve svém portfoliu zahrnut. Jak ExxonMobil, tak ConocoPhillips se kromě ropy zabývají i těžbou plynu. Oba giganti se stále rozrůstají, hledají a těží na nových nalezištích, a proto i Buffett věří v jejich další ziskovost.

Podíl těžby plynu na celkovém hospodaření společností se u obou zástupců těžebního sektoru pohybuje okolo 9 procent.

Berkshire Hethaway

Uhlí

Buffettova chuť investovat do uhlí se projevila v roce 2010 nákupem železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe Railroad. Ta se totiž mimo jiné specializuje na převoz uhlí po celých Spojených státech.

Podle odborníků šlo z Buffettovy strany o jasnou investici do odolného amerického uhelného sektoru. Jak se ukazuje, investice do uhlí může být pro Buffetta dlouhodobě jedna z nejvýnosnějších. Poptávka po uhlí by totiž měla v příštích letech významně růst. Větrná turbína

Vítr

Buffett větrné energii věří. Investoval značné jmění do akcií MidAmerican, další dceřiné společnosti, která se zabývá právě výrobou elektřiny pomocí větrných "lopat".

Podle vyjádření managementu firmy se podařilo zprovoznit zařízení, které vyrábí více než 1 300 MW. To z ní dělá největšího výrobce elektřiny z větru ve Spojených státech. Buffett navíc v nedávném vyjádření uvedl, že by rád svou investici rozšířil. MidAmerican by i díky jeho penězům mohla během několika let napájet několik železničních sítí.

Zdroj: CNBC