Zlato přes 2 000 USD za unci do tří let
|

Zlato přes 2 000 USD za unci do tří let

Podle nejnovějších odhadů analytiků cena zlata dosáhne během tří let 2 100 USD za trojskou unci a mohla by se vyšplhat až k téměř 5 000 USD za unci do konce desetiletí. Rostoucí poptávka po zlatě v Číně a Indii zapříčiní dlouhotrvající býčí trend, předpovídají analytici Standard Chartered, banky zaměřující se především na Asii. Vezmeme-li v úvahu nízké úrokové sazby v USA spolu s časovou prodlevou, než těžba zlata dožene zvýšenou poptávku, očekávejme na trzích se zlatem rally pokračující nejméně do roku 2014.

Komodity Zlato
zlato

"Naše střízlivější prognóza očekává, že ceny dosáhnou vrcholu okolo 2 107 dolarů za unci v roce 2014, avšak některé naše prognostické modely naznačují superbýčí scénáře, kde by ceny zlata měly vystoupat až k 4 869 USD za unci do roku 2020. Lze totiž očekávat, že současný vztah mezi asijskou poptávkou a nabídkou zlata přetrvá," tvrdí analytici.

Odborníci ze Standard Chartered dále očekávají možný růst sazeb v USA, který ovšem bude mít jen tlumený dopad na cenu zlata a neměl by zvrátit býčí trend na této komoditě.

Upozorňují, že dopad na ceny bude mít až zesílení produkce. "Očekáváme trvalou akceleraci růstu těžební nabídky po nadcházející roky, která by časem měla převýšit nárůst poptávky. Podle předpokladů k tomu dojde až po roce 2014."

Aktuální cenu zlata sledujte zde

V bance dále objevili silný vztah mezi peněžními příjmy na osobu v asijských emerging markets a cenou zlata.

V předchozí zprávě analytici předpovídali, že průměrný příjem na hlavu v Číně a Indii by měl dosáhnout 30 % úrovně USA do roku 2030. "Podle tohoto scénáře a za předpokladu, že korelace mezi rostoucí hodnotou tohoto ukazatele a cenami zlata bude fungovat i nadále, by se mohly ceny zlata vyšplhat až ke zmiňovaným 5 000 USD za unci."

Sečteno a podtrženo je pravděpodobně současný "zlatý býk" ještě v plenkách. Optimistické prognózy založené na vztahu zlata a asijských příjmů s dlouhodobým horizontem jsou totiž nyní sice považovány za možné, ale nepravděpodobné.

Zdroj: Telegraph