Budoucnost zemědělských komodit: 9 miliard strávníků a voda jako software zemědělství
|

Budoucnost zemědělských komodit: 9 miliard strávníků a voda jako software zemědělství

Zhruba 170 mozků světového zemědělského byznysu dva dny mluví o budoucnosti světového zemědělství. Nějak tak vypadala konference Agriculture 2.0, která proběhla minulý týden v San Franciscu. Několik poznámek týkajících se toho, o čem byla řeč, možná napoví o dalším vývoji cen zemědělských komodit více než stohy analytických reportů.

Komodity Zemědělství Investiční a ekonomický výhled
Komodity
  • Do roku 2050 bude na světě žít 9 miliard lidí. To se omílalo ze všech stran. Aby ne.

  • Neshoda ohledně ekologie. Udržitelné, ekologicky šetrné zemědělství se v představách účastníků konference tlouklo s tím, že pokud by se v jednom okamžiku celosvětově přešlo na tento způsob produkce, polovina současné světové populace by obratem zemřela hlady.

  • Mluvilo se o řadě zajímavých novinek. Některé firmy výrazně pokročily v oblasti vývoje čistě přírodních pesticidů. Navíc byly zmíněny i možnosti jejich ekonomičtějšího využívání (například proto, že ne všechny části konkrétních polí potřebují stejné množství pesticidů; je to podstatné, vždyť až dvě třetiny těchto prostředků "protečou" půdou bez efektu).

  • Důležitým tématem byla voda. Podle řady odborníků je právě voda nejvíce podhodnocenou komoditou. Někteří přirovnávali vodu k softwaru, když hardwarem má být obdělávaná půda. Bill Gates kdysi také těžko přesvědčoval IBM o nutnosti nového softwaru. A podobně se cítí investoři do vodních zdrojů a jejich majitelé.

Voda – ropa budoucnosti

Trh s vodou: Lukrativnější než ropa

  • Všichni se shodli na významu geopolitických rizik v rámci investic do zemědělství, ale žádná konkrétní řešení z jednání nevzešla. Například zástupce TIAA-Cref, která ve velkém investuje do zemědělské půdy, varoval před rizikem jejího zestátnění v případě naplnění pesimistických scénářů vývoje geopolitické situace.

Vsaďte na akcie výrobců hnojiv: Obdělávané půdy na obyvatele ubývá - Investice do zemědělské půdy jsou stále "v plenkách". Ve Spojených státech je v rukou investičních společností pouze necelé procento obdělávané půdy. Systém je navíc v podstatě nezadlužený. Že by příležitost?

  • Čína konzumuje jako nezavřená. Řeč byla konkrétně o kukuřici. Letos by měla skoupit na zahraničních trzích zhruba 1,6 milionu tun kukuřice a do roku 2015 se pohybují odhady dovozů této komodity do Číny až na 15 milionů tun ročně. Stačí se podívat na světové zásoby kukuřice, a problém pozná i hlupák.

Aktuální ceny kukuřice a dalších kmomodit sledujte zde

  • Všichni už znají "peak oil", tedy vrchol v těžbě ropy. V San Franciscu se však mluvilo o něčem jiném - úroveň rybolovu stagnuje posledních deset let. "Peak fish" je na světě.

  • Asi nejzásadnější výstup konference: Býčí rally na zemědělských komoditách bude pokračovat dlouhá léta. Nehledě na to, jak se Fed a další centrální banky rozhodnou zvyšovat sazby a "vypínat tiskárny na peníze", poptávka po potravinách poroste úměrně světové populaci. Takže zapomeňte na kvantitativní uvolňování a jděte si koupit rýži a sóju.

  • Slovo si vzala i Emily French. U nás málo známá investorka do zemědělských komodit a půdy je častým respondentem například na CNBC. Její komentáře se vyplatí sledovat. V níže uvedeném videu doporučuje 3 hlavní zemědělské sázky pro rok 2011.

Zdroj: thereformedbroker.com