4 akcie k prodeji: Zbavte se jich, i pokud jste v červených číslech!
|

4 akcie k prodeji: Zbavte se jich, i pokud jste v červených číslech!

Zatímco každý investor ví, jak je důležité správně nakoupit, často se zapomíná, že je stejně významné umět ve správný čas také prodat. Ve skutečnosti možná ještě významnější, protože pád z výšin je vždy mnohem bolestivější, než když jen zmeškáme část býčího trendu.

Světové akcie

Představte si, že ztrácíte 20 % z 5 000 USD. Máte 4 000 USD - to znamená, že budete muset získat 25 % zpět. Pokud ovšem spadnete až na 2 500 USD, bude třeba kapitál zdvojnásobit, abyste se dostali na původní hodnotu.

Proto někdy nestojí za to čekat. Pokud vaše investice ztrácí několik procentních bodů, zatímco zbytek trhu se pohybuje výrazně nahoru, zafixovat ztráty z této pozice a poohlédnout se jinde je ten správný krok pro vaše portfolio.

Doporučení k prodeji níže uvedených akcií platí pro střednědobé a dlouhodobé investory, kteří usilují o kapitálové zisky v delším horizontu. Ti by měli seriózně zvážit následující investice.

Wal-Mart

1. Wal-Mart

U mezinárodního maloobchodního gigantu sledujeme pád ceny akcií o 2 % od konce ledna, za poslední rok se akcie prakticky nepohnuly z místa. Naproti tomu S&P 500 připsal od ledna 3 % a za posledních 12 měsíců 8 %. Po sedmi čtvrtletích stálých poklesů v tržbách není žádným překvapením, že UBS v únoru snížila doporučení na Wal-Mart z "koupit" na "držet".

Společnost nedávno oznámila, že hodlá přehodnotit svou politiku nízkých cen. Šéf firmy Bill Simon, požadoval, aby firma rozšířila svůj sortiment až o 25 % a zaměřila se na větší výběr výrobků a zejména na kvalitu, nikoli jen na cenovou politiku. Současný obrat v politice tak není dobrým znamením.

Buď je společnost ochromena nedávnými soudními tahanicemi, nebo má zkrátka slabý management. Investoři by tak rozhodně měli akcie Wal-Martu vnímat hodně opatrně.

BP

2. BP

Mezinárodní ropná a plynárenská společnost BP se stále ještě nevzpamatovala ze zkázy plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, ceny akcií nedosáhly úrovně z počátku roku 2010. I když se již dostaly nad svá minima okolo 27 USD a nedávno prolomily 200denní klouzavý průměr, BP má stále vysoce rizikový profil.

Ti, kteří drželi BP i během krize, mají nyní jedinečnou možnost prodat akcie za slušnou cenu a investovat do výkonnějších ropných společností, když je zrovna teď ropa na vzestupu.

Bohužel se zdá, že BP dosahuje stropu a neudrží s ostatními krok. Od počátku roku 2011 sice roste, ale zatímco ostatní ropné společnosti vykazují nárůst dvouciferný, výkon BP je neuspokojivý. Společnost nenaplnila únorové odhady zisku a pravděpodobně zklame znovu za několik týdnů, což situaci ještě zhorší. Srovnání Cisco Systems a Juniper Networks

3. Cisco

17% pokles ceny akcií od počátku letošního roku a 39% za posledních 12 měsíců. Neúspěch je zdůrazňován tím, že ostatní technologické akcie zažívaly boom. Nejen, že technologický Nasdaq za posledních 12 měsíců připsal 13 %, ale například konkurenční Juniper Networks ohlásila růst tržeb o 26 % ve 4. čtvrtletí. Cisco oproti tomu nenaplnila odhady ve svých posledních dvou čtvrtletních zprávách.

Mnozí analytici předpokládají, že rok 2011 bude úspěšný pro Juniper díky jejímu zaměření na cloud computing - nový trend, který ubírá z příjmů společnosti Cisco, protože se Cisco zatím v této oblasti nedokázala prosadit.

Skutečnou prohrou je fakt, že koncem loňského roku společnost Cisco varovala, že se jí nedaří získávat vládní zakázky. Je sice hezké, že John Chambers, generální ředitel společnosti, volá po "probuzení", pro akcionáře je to ovšem málo, a navíc pozdě.

Ruce pryč od Cisco, je čas hledat jiné příležitosti v technologickém sektoru.

4. Toyota

Toyota Motor

Pro akcie japonského výrobce automobilů byl rok 2010 špatný, ztrácely přes 8 %, zatímco trh si připsal téměř 18 %. Problémy s plynovým pedálem a nedokonalost brzdových systémů u hybridních vozidel si na automobilovém trhu vybraly svou daň.

Navíc Toyotu zasáhly zemětřesení, tsunami a jaderná krize v Japonsku. Kvůli nedostatku součástek z Japonska musela pozastavit výrobu také v Evropě.

Toyota ovšem není jediná. Analytici Citigroup v důsledku zemětřesení doporučují prodávat všechny akcie japonských automobilek.

Zdroj: Marketwatch.com