Citi: Býčí náhled na komodity není proč měnit
|

Citi: Býčí náhled na komodity není proč měnit

Americký dolar oslabuje, což zvyšuje již tak rekordní ceny komodit. Ty navíc rostou celosvětově díky nákupům investorů, kteří se snaží chránit před inflací. Ta je například v Číně oficiálně přes pět procent. Analytici Citibank proto nevidí jediný důvod, proč by měl býčí závod v oblasti surovin v nejbližších měsících skončit.

Komodity Ropa Zlato Stříbro Kukuřice Pšenice
Komodity

Z reportu Citibank:

- Zvýšili jsme svoji 6-12měsíční předpověď na cenu ropy Brent na 125 USD za barel (ze 100 USD) a pro WTI na 115 USD za barel. Tyto prognózy jsou býčí vůči forwardům, jelikož čekáme pokračující narušení dodávek kvůli krizi na Středním východě a v severní Africe (MENA), jakož i silnou poptávku z mladých ekonomik (EM).

Naše predikce pro 0-3 měsíců je neutrální ve srovnání s forwardy. Čekáme tedy ponechání rozpětí mezi cenou Brent a WTI na 10 USD za barel v ročním horizontu s ohledem na nepokoje v MENA.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

- Naše předpověď u zemního plynu v USA udává postupné zvyšování cen v průběhu prognózy, jelikož očekáváme pozvolné pokračování poklesu produkce na pobřeží USA s dosažením maxima produkce ke konci tohoto roku, následovaný počátkem klesajícího trendu.

Aktuální cenu zemního plynu sledujte zde

- Stále čekáme omezený prostor pro růst cen základních kovů v krátkém období, jelikož vysoké ceny ropy, zemětřesení v Japonsku a přísnější měnová politika v Číně a v západní Evropě ubraly z přehřátí trhu. Nedávná rekordní maxima cen mohou být opět dosažena ve 2. pololetí tohoto roku, jelikož zpřísnění měnové politiky v Číně není přílišné.

- Cena zlata pravděpodobně během 0-3 měsíců dosáhne 1 500 USD za trojskou unci kvůli pokračujícímu napětí v MENA, fiskální krizi v eurozóně, rostoucí inflaci a slabému dolaru. Ale postupné odstranění monetárních stimulů ze strany hlavních centrálních bank bude pravděpodobně tížit cenu zlata v průběhu 6-12 měsíců.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Očekáváme pokles ceny stříbra, čímž by měl poměr ceny zlata a stříbra postupně stoupnout z historicky nízkých úrovní.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde - Naše 0-3měsíční predikce železné rudy zůstává u spotové ceny na 190 USD za tunu, ačkoli jsme zvýšili predikci na 5 let na 100 USD za tunu. U koksovatelného uhlí se některé počáteční smlouvy ve 2Q11 přiblížily našemu cíli 330 USD za tunu. Rovněž držíme naši predikci pro teplárenské uhlí.

- Ceny kukuřice dosáhly v poslední době svého historického maxima, ale další růst může pokračovat, jelikož se očekává další pokles zásob v USA ve srovnání s očekáváním USDA.

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde

Ceny pšenice následují ceny obilí výše s historicky malou prémií. Dlouhodobě by ceny pšenice měly posílit ve srovnání s kukuřicí, jelikož globální zásoby poklesly kvůli zvýšené spotřebě.

Aktuální cenu pšenice sledujte zde

Čekáme nárůst ceny sóji během 6-12 měsíců, jelikož nižší výměra půdy pro pěstování sóji v USA drží americké zásoby na kriticky nízké úrovni a čínská poptávka oživuje. Pro sójový olej očekáváme vyšší ceny v 6-12měsíčním horizontu díky robustní poptávce po bionaftě a robustní čínské poptávce pro obnovení vyčerpaných zásob.

Aktuální cenu sójových bobů sledujte zde

Zdroj: Citibank