Dva důvody pro pokles cen komodit
|

Dva důvody pro pokles cen komodit

Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny komodit budou padat dolů. Tady jsou dva pádné důvody.

Komodity
Komodity

Nedávno mě zvedl ze židle článek Petra Novotného "Sedm důvodů pro růst cen komodit v roce 2011". Aby bylo objektivitě učiněno zadost, podělím se s vámi o dva důvody, proč dle mého názoru ještě letos nebo v příštím roce ceny komodit spadnou dolů.

Média jako kontraindikátor

Rostoucí ceny komodit vzbuzují zájem investorů a spekulantů. Stále více lidí se ohlíží po komoditách jako zajímavé investiční alternativě, která by měla ochránit jejich jmění před inflací.

Zájem o komoditní investice také umocňují média, neboť, jak všichni víme, frekvence článků vztahujících se k určité investici je přímo úměrná výkonnosti dané investice v uplynulém roce. Proto se také dnes všude dočteme o zemědělských komoditách, ačkoli před rokem o nich nebylo v médiích vidu ani sluchu. Naopak po zemním plynu jako by se slehla zem, vždyť už dva roky jeho cena nudně pendluje kolem 4 dolarů za mmBTU.

Budoucnost zemědělských komodit: 9 miliard strávníků a voda jako software zemědělství

Už jen na základě toho, jak hodně se nyní ve finančních médiích hovoří o komoditách, bych se měl na pozoru před nákupy. Bylo by ovšem trochu pošetilé sledovat pouze média jako nepřímo úměrný směrodatný ukazatel budoucího vývoje. Rozumný investor se rozhoduje na základě pevných fundamentů.

První důvod: Extrémně špatná loňská úroda

Rozsáhlé požáry v Rusku, sucho v USA a Číně, záplavy v Indii a Austrálii – počasí loni zemědělcům vůbec nepřálo. Po dvou letech mimořádně dobré úrody přišel rok úrody extrémně špatné. Objem strategických zásob klesl a ceny eskalovaly. Bude letošní úroda ještě horší, aby ceny měly důvod ještě více růst? To ví jen Bůh. Ale svoje peníze bych na to nesázel. Naopak, bude-li úroda lepší než loni, pak by cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských komodit měla o 20–30 % klesnout.

Druhý důvod: Blížící se recese v Číně

Čínské hospodářství rostlo příliš dlouho příliš rychlým tempem, nyní vykazuje zjevné příznaky přehřátí. Objem nově poskytnutých úvěrů činil dva roky po sobě 20 % HDP. Mnohonásobně podražily energie. Inflace ve velkých městech na východním pobřeží se dle neoficiálních údajů pohybuje kolem 20 %.

Minimální mzda vzrostla během posledních 12 měsíců o 40 %, což svědčí jednak o vysoké inflaci, a jednak o tom, že na industrializovaném východě vysychá pracovní síla.

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.cz