ING: Kupujte energetiku a technologie, a naopak prodávejte průmyslové akcie
|

ING: Kupujte energetiku a technologie, a naopak prodávejte průmyslové akcie

V současné době se na výkonnosti akcií podepisují různá rizika: nepokoje na Středním východě, zemětřesení v Japonsku nebo chyby v monetární politice evropských států. Ve prospěch akcií hrají faktory jako rostoucí zisky společností, atraktivní ocenění akcií nebo slušné výsledky společností a dostatek hotovosti na investice. Které sektory na tom letos budou nejlépe, a kterým se naopak vyhnout?

Sektory
Barack Obama

Letos očekáváme pouze mírný ekonomický růst. Jeho míra se v USA a Evropě bude lišit zejména kvůli měnovým efektům. Podle hrubých odhadů posilování eura zpomalí růst zisků v Evropě cca o 4 %. Z hlediska sektorové alokace předpokládáme, že cyklickým sektorům se povede lépe než těm defenzivním.

Nejméně věříme v současné době průmyslovému sektoru. Zlepšuje se sice využití průmyslových kapacit a Obamův daňový návrh připouští vyšší kapitálové náklady, ale na druhé straně roste tlak na rozpětí marží a průmyslové akcie jsou nyní hodně drahé.

Z dobrých výsledků firem podnikajících v odvětví by mohl těžit sektor technologií. Celosvětově navíc narůstají firemní investice do IT. Naopak rozvoj odvětví brzdí snížení vládních výdajů. Odvětví telekomunikací by v letošním roce mohlo profitovat díky nízké ceně akcií a vysokým dividendovým výnosům.

Neutrální výhled máme na sektory materiálů a financí. Akciím v oblasti financí nahrávají jejich nízké ceny, ale stále panují nejasnosti ohledně implementace nových pravidel Basel III.

Sektor materiálů sice podpoří růst rozvíjejících se trhů, ale na druhou stranu je tato oblast rizikovější než sektor energií.

Nejpozitivnější výhled máme v současnosti na sektor energií, jehož akcie jsou nyní atraktivně oceněny a těží ze stále rostoucích cen ropy. Akcie tohoto sektoru tak nabízejí (částečnou) ochranu proti událostem na Středním východě a v severní Africe.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde