Burzovní kalendář 25. 4. - 29. 4. 2011
|

Burzovní kalendář 25. 4. - 29. 4. 2011

Ve Spojených státech se investoři dozvědí další porci korporátních výsledků a ve středu bude jednat Fed o nastavení úrokových sazeb. Evropu bude dál strašit dluhová krize a zažije rovněž záplavu firemních dat. Pražská burza zažije ostrý start výsledkové sezóny, když svá čísla představí CME, Erste a Unipetrol.

Wall Street

Americké indexy v uplynulém zkráceném týdnu rostly, když investory přesvědčily k nákupům dobré výsledky reportujících firem (S&P 500 +1,34 %). Ty daly zapomenout na pondělní negativní výhled agentury S&P na dlouhodobé závazky USA.

Největším tahounem indexu S&P 500 byla společnost Apple, která přidala 7 %. Na opačném konci spektra najdeme banku Wells Fargo, ta ztratila skoro 5 %.

I v novém týdnu budou investory nejvíce zajímat hospodářská čísla důležitých firem, trhy však mohou ovlivnit i podstatná makrodata a zasedání Fedu.

Na listině firem zveřejňujících výsledky najdeme například giganty jako Coca-Cola, 3M, Procter & Gamble, Shell a další.

"Po pomalejším startu se výsledková sezóna dostala do očekávaného tempa," komentoval pro CNBC aktuální vývoj Michael Sheldon, šéf stratégů v RDM Financial. "Je určitá debata o tom, zda firmy budou schopny udržet již nyní rekordní marže. Podle mě v několika dalších kvartálech uvidíme postupný přechod do situace, kdy budou firemní zisky poháněny rostoucími tržbami, ne maržemi samotnými."

Týden na trzích podle burzovních grafů: Výsledky drží býky ve hře

U dosavadních 137 firem z hlavního indexu rostly zisky celkově o 18,2 %a 75 % firem překonaly odhady. (zdroj: Reuters)

Zajímavý bude i vývoj dolaru, který je vůči euru blízko tříletých minim. I to žene nahoru ceny drahých kovů, kdy zlato znovu posunulo své historické maximum, tentokrát nad 1 500 USD za unci.

Do výsledku obchodování mohou promluvit i klíčová makrodata. Ve čtvrtek se investoři dozvědí, jak se dařilo americké ekonomice v 1. kvartálu (odhad +1,8 %).

Zásadní vliv na trhy může mít komentář Bena Bernankeho, který bude tradičně následovat po zasedání Fedu ve středu večer. Investoři budou napjatě očekávat především možné vyjádření k blížícímu se konci druhé vlny kvantitativního uvolňování (QE2). To dodalo na trh likviditu, která podle většiny (neamerických) odborníků (spolu)pohání býčí rally na akciích i komoditách.

Stratég Tony Crescenzi z největšího dluhopisového fondu na světě Pimco předpokládá, že bude Bernanke věnovat pozornost hrozbě inflace. "Druhým pilířem jeho projevu by měla být situace, která nastane po změně kurzu politiky Fedu. Sazby sice ještě dlouhé měsíce zůstanou prakticky na nule, ale trhy zajímá chování v banky v dalších měsících, když (a pokud) přestane na trh pumpovat peníze." (zdroj: CNBC)

datum událost
25/4-29/4 Výsledková sezóna (Coca-Cola, Microsoft, Amazon, ExxonMobil, Caterpillar, 3M)
26/4 Spotřebitelská důvěra
27/4 Fed - nastavení úrokových sazeb
28/4 HDP za 1. čtvrtletí
29/4 Index důvěry Michiganské univerzity
29/4 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga

Investujte podle Fedu a vykašlete se na jeho kritiku. Kvantitativním uvolňováním to nekončí

Pražská burza

Pražská burza si v uplynulém týdnu vzala příklad z vyspělých trhů a postupně napravovala pondělní výprodej. Index PX nakonec přidal 0,94 %.

Nejhorší výkon předvedly akcie Philip Morris ČR, která byla v úterý naposledy obchodována s nárokem na dividendu 1 260 Kč. Nebýt toho, akcie by byla celkově v plusu, takto však ztratila 10,8 %.

Na dva týdny naposledy se v pátek v systému SPAD obchodovalo s akciemi uhelné NWR (za týden +0,9 %). Akcie se budou během probíhajícího přesídlení firmy do Londýna obchodovat pouze v systému KOBOS, obchodování ve SPADu bude obnoveno 6. května.

Akcie NWR: Kompletní přehled investičních doporučení

Kromě zpráv ze zahraničí budou pražskou burzu ovlivňovat i domácí události. Naplno totiž začíná výsledková sezóna firem obchodovaných na burze v Praze.

Ostrý start obstará ve středu mediální společnost CME. První kvartál bývá pro firmu sezónně tradičně slabší.

"Očekáváme provozní zisk EBITDA 15 mil. USD (0,8 mil. USD v 1Q10). Důležitější však bude výhled na rok 2011, kde obdobně jako trh očekáváme EBITDA kolem 165 mil. USD. Právě výhled bude bezpochyby kurzotvornou informací," napsal v pravidelném reportu klientů analytik J&T Banky Milan Lávička.

Ve čtvrtek svá čísla oznámí první "velký SPADový hráč", rakouská Erste Group.

"Čistý zisk za 1Q2011 dosáhne 271 mil. EUR, tedy o zhruba 6 % více než ve stejném období loňského roku," odhaduje Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Podle něj se dají čekat poměrně slabá čísla na úrovni provozních výnosů (-0,8 % y/y), ale budou kompenzována dalším poklesem nákladů rizika a dobrou kontrolou provozních nákladů.

J&T Banka očekává růst zisku pouze o 3 % na 263 mil. EUR (+3 % r/r).

V pátek své výsledky doplní Unipetrol, který už v uplynulém týdnu odhalil své provozní údaje. "Náš odhad na provozní zisk EBIT je 543 mil. Kč (+5,1 %)," doplňuje Milan Lávička.

Burza Praha: Kdo a kdy oznamuje výsledky za 1. čtvrtletí

v úterý se koná řádná valná hromada společnosti ECM. Budoucnost firmy je velice nejistá, v pátek bylo obnoveno insolvenční řízení. Akcie jsou pod 50korunovou hranicí a nic nenasvědčuje tomu, že by je měl zvednout ze smrtelné postele.

datum událost
25/4 Státní svátek - BCPP neobchoduje
27/4 CME - hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí
28/4 Erste Group - hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí
29/4 Unipetrol - kompletní výsledky za 1. čtvrtletí

ČEZ, NWR a Unipetrol: Exkluzivní pohled Petra Nováka (Generali PPF Asset Management) na český energetický sektor

Eurozóna

Evropské trhy zažily podobně jako v USA zkrácené obchodování kvůli Velkému pátku a do čtvrtka si připsaly necelé procento (DJ Eurostoxx 50 +0,81 %).

Eni, Volvo, Strabag, Deutsche Bank, Volkswagen a další - i v Evropě se výsledková sezóna roztáčí na plné obrátky.

"Výsledky trh drží nad vodou. Vedle stresů okolo řeckých dluhů a problémů v dalších zemích tak mají investoři důvod nakupovat," komentoval vývoj Richard Batty, stratég Standard Life Investments.

Kromě korporátních údajů budou trhy nepochybně reagovat na dění v zámoří, vývoj situace ohledně restrukturalizace řeckého dluhu a na sadu významných domácích makrodat.

Z nich vyčnívají především údaje o inflaci. Tuto statistiku se investoři dozvědí za celou eurozónu (inflační cíl ECB jsou stále 2 %) i za Německo. To je přitom tahounem evropského oživení.

Důležité budou i nové průmyslové objednávky nebo čtvrteční německá nezaměstnanost. Prodejním signálem by bylo výrazné zklamání, na příznivé údaje trhy na současných vysokých úrovních spíše reagovat nebudou.

datum událost
25/4-29/4 Výsledková sezóna (Credit Suisse, Volkswagen, GlaxoSmithKline, Bayer, SAP, Banco Santander)
27/4 Inflace v Německu
27/4 Nové průmyslové objednávky v eurozóně
28/4 Nezaměstnanost v Německu
29/4 Inflace v eurozóně

Portugalsko - další vepř na porážku: Jaká budoucnost čeká Evropu?