Dividendové tituly: Shrábněte peníze, které se válejí na zemi
|

Dividendové tituly: Shrábněte peníze, které se válejí na zemi

Ne všechny firmy vyplácejí dividendy. Aby společnost mohla založit stabilní a atraktivní dividendovou politiku, musí být schopná generovat vysoké a relativně stabilní zisky a nemít potřebu masivních investicí, které tento vytvořený zisk spotřebují. I proto jsou často dividendové tituly z odvětví jako telekomunikace, farmacie, energetika nebo tabákový průmysl. Vedle výnosu formou růstu ceny akcie je tak dividenda další možností zhodnocení peněz na finančních trzích. Dividendové akcie bývají obvykle stabilnější a jsou vyhledávány konzervativnějšími nebo dlouhodobými investory.

ČEZ Světové akcie Dividendy

Za hlavní sezónu výplaty dividend můžeme označit období dubna a května. Výši dividendy zpravidla navrhuje management společnosti po celoročních výsledcích a tento návrh je následně s časovým odstupem schvalován valnou hromadou, proto jsou právě jarní měsíce typicky dividendovým obdobím. Především společnosti, které vyplácejí dividendu 1x ročně (což je většina společností v Evropě), často právě k tomuto období stanoví rozhodný den pro výplatu dividendy.

Aby investor získal právo na výplatu dividendy, musí v rozhodný den vlastnit akcie dané společnosti. Rozhodný den je v materiálu uveden vždy u konkrétního titulu. Den splatnosti dividendy obvykle následuje s mírným časovým odstupem po rozhodném dni, u některých firem je však dividenda splatná i hned druhý den po rozhodném dni.

Vyšší výnos i ve srovnání s dluhopisy

Srovnání výnosu dluhopisů a dividend indexů PX a DAX

Dividendový výnos akcií v indexech PX i DAX je i ve srovnání s výnosem státních 5letých dluhopisů vyšší. Tento rozdíl byl nejmarkantnější na konci roku 2008, kdy finanční krize zvýšila poptávku po dluhopisech. Zároveň však firmy ještě vyplácely dividendy z úspěšného roku 2007 při současně nízké ceně akcií po výprodejích ve 4. kvartálu, což zvýšilo dividendový výnos.

Poptávka po dluhopisech je i nyní vysoká a jak je vidět, výnosy jsou stále nízké. Naproti tomu obrat firem k ziskovému hospodaření po několika těžkých krizových kvartálech umožňuje obnovit nebo navýšit dividendové výplaty.

ČEZ

ČEZ

ČEZ je největším výrobcem elektrické energie v ČR a v tomto segmentu patří také k největším společnostem v Evropě. Majoritním akcionářem je Ministerstvo financí ČR, které ovládá zhruba 70 % společnosti. ČEZ dlouhodobě vyplácí na dividendách 50–60% podíl ze zisku. To odpovídá platné dividendové politice firmy.

Zisk ČEZu byl v roce 2010 znovu poměrně slušný na úrovni 47,2 mld. Kč. ČEZ navrhuje vyplatit dividendu ve výši 50 Kč na akcii, což odpovídá výplatnímu poměru 56 %. Jaderná energetika je nyní pod obnoveným politickým tlakem, zvláště v sousedním Německu, což může výrazně ovlivnit ceny elektřiny na trhu. ČEZ se svou mimořádně vysokou citlivostí na vývoj cen elektřiny může z této situace profitovat. Rozhodný den pro výplatu dividendy bude stanoven na valné hromadě, zvykem však bývá období na přelomu května a června. Sanofi-Aventis

Sanofi-Aventis

Tato světová farmaceutická společnost se sídlem v Paříži se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou léků a vakcín. Její léky jsou určeny pro léčbu kardiovaskulárního systému, trombózy, metabolických poruch, centrálního nervového systému či rakoviny. Svou tržní kapitalizací se řadí mezi největší farmaceutické společnosti na světě.

Tržby v roce 2010 byly nejvyšší v historii společnosti. Růst tržeb poukazuje na dobrou pozici společnosti na trhu a její stabilitu. Taktéž loňský zisk ve výši 5,5 mld. EUR byl rekordní a Sanofi z něj vyplatí na dividendách přes 3 mld. EUR. To implikuje dividendu 2,5 EUR na každou akcii, tedy výnos ve výši 4,9 %. Sanofi navyšuje dividendu každým rokem od roku 2001 a zatím to vypadá, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu.

Vivendi

Vivendi

Vivendi je francouzská společnost působící v oblasti médií, zábavy a telekomunikací. Patří k předním výrobcům počítačových her (Activision Blizard), vlastní televizní společnost CANAL+ a do skupiny patří i druhý největší francouzský mobilní operátor SFR, v němž Vivendi nedávno dokoupilo zbývající 44% podíl od Vodafonu. Z převzetí tak budou plynout další zisky kolem 600 mil. EUR v letech 2012 i 2013. SFR je hlavním zdrojem příjmů Vivendi, dalšími jsou v pořadí Canal+, Universal Music a Activision Blizzard. Geograficky jsou tržby naváženy především z Francie.

Tržby Vivendi každoročně stoupají, zisk se po propadu v době krize velmi rychle vrátil nad 2 mld. EUR. V minulosti firma dividendu zvyšovala, od roku 2009 zůstává dividenda ve výši 1,4EUR. Takto vysoká dividenda však znamená při současných cenách akcie velmi slušný výnos, a to 6,8 %. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 4. 5 .2011.

Dividendové akcie: Nejvyšší čas vybrat zisky Vivendi

Deutsche Post

Německá poštovní společnost, která poskytuje doručovatelské služby od obyčejné počty přes přepravu balíků či větších nákladů, expresní služby až po korporátní přepravu. Působí převážně v Německu a Evropě, ale své zastoupení má i jinde ve světě, například v USA či Asii.

Součástí Deutsche post je například celosvětový poskytovatel expresních a logistických služeb – DHL, nebo české PPL s.r.o., které se stalo součástí skupiny Deutsche Post DHL v březnu 2006.

Za rok 2010 vykázala společnost skvělé výsledky hospodaření ve srovnání s minulými lety. Konkrétně zisk oproti roku 2009 prudce vzrostl z 644 mil. EUR na 2,5 mld. EUR a stal se tak rekordním ziskem společnosti.

Deutsche Post si tak mohla dovolit rozhodnout o navýšení dividendy o 0,05 EUR na 0,65 EUR. Až na výjimky v letech 2009 a 2010 společnost dividendu každoročně navyšuje. Vzhledem k ceně akcie to znamená aktuální dividendový výnos 5,1 %. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy je 25.5.2011.

Tipy na další německé dividendové tituly najdete v článku na serveru Cyrrus ZDE

Zdroj: CYRRUS