ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
|

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií

Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Banky ČEZ Philip Morris ČR Unipetrol CME (CETV) Akcie ČR

ČEZ

Využil nedávný nárůst cen elektřiny k předprodání další části produkce. Dosud předprodal 87% plánované výroby elektřiny v roce 2012 za průměrnou cenu 52-53 € za MWh a 32% výroby v roce 2013 za cenu okolo 53-54 € za MWh. Předpovídáme, že průměrné ceny ČEZu díky námi očekávanému obnovení růstu cen elektřiny v 2. polovině roku a během příštího roku, postupně dosáhnou 54 € za rok 2012 a mírně pod 60 € za 2013 (pro 100% objemu).

Unipetrol

Zveřejnil vybrané provozní ukazatele za 1. kvartál. Společnost očekává, že provozní zisk bude meziročně vyšší (v 1. kv. 2010 517 mil. Kč), což je v souladu s naším odhadem. Provozní zisk očištěný o pohyb cen ropy by měl být pravděpodobně v mínusu, což je pod naším odhadem (+83 mil. Kč). Provozní zisk bude zatížen jednorázovým nákladem 110 mil. Kč souvisejícím s odstávkou hydrokrakovací jednotky. Zdá se, že bude obtížné dosáhnout našeho ročního odhadu (EBIT 2,7 mld. Kč) a můžeme přistoupit ke snížení našich odhadů.

Philip Morris ČR:

Podle PM Int. se český trh v 1. kv. meziročně snížil o 2% kvůli zvýšeným maloobchodním cenám, zatímco objemy prodejů PM ČR se meziročně snížily o 9,4% a společnost tak ztratila asi 3,7 p. b. tržního podílu (na 45%). Největší pokles byl u prémiových značek. Pokles objemů prodejů ukazuje, že cenová strategie (zvyšování maloobchodních cen) PM ČR poškozuje jeho tržní podíl.

CME

Zveřejňuje tuto středu své výsledky za 1. kvartál, který je tradičně sezónně slabý. Očekáváme, že výsledky budou na úrovni tržeb a provozního zisku pozitivně ovlivněny výměnou ukrajinských a bulharských aktivit. Odhadujeme meziroční růst tržeb o 11% na 159,6 mil. € a provozní ztrátu 8,5 mil. $.

Bankovní sektor

V březnu došlo k meziročnímu růstu objemu poskytnutých hypotečních úvěrů o 48,6% na 10,4 mld. Kč (nejvyšší měsíční objem od července 2008). Průměrná hypoteční sazba se podle Hypoindexu Fincentra nepatrně zvýšila z únorových 4,26% na 4,27%.

Podle ČNB měly české banky ke konci loňského roku v řeckých vládních dluhopisech asi 0,3% aktiv. Komerční banka měla 7,5 mld. Kč s tržní hodnotou 6,2 mld. Kč (tj. 46% čistého zisku v loňském roce).

Zdroj: Česká spořitelna