Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není
|

Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není

Tiskárny peněz amerického Fedu jedou na plné obrátky a inflace již nebezpečně vystrkuje růžky. Kde se mohou investoři schovat před neodvratným znehodnocováním amerického dolaru? Podle investičního serveru The Daily Reckoning to není zlato, ale singapurský dolar, který vykazuje řadu parametrů nejsilnější a nejstabilnější měny světa.

Inflace Americký dolar
Tisk dolarů

USA jsou poznamenány řadou dekád půjčování a utrácení. Co hůř, tento "návyk" se dostal do extrému. Americká vláda si musí půjčit přibližně polovinu peněz na své výdaje, to samozřejmě nutí k nelimitovanému tisknutí peněz na stimulování ekonomiky a je jedno, že tomu má legrační název "kvantitativní uvolňování".

Když je více peněz, ale zároveň stejný objem věcí, které si za ně můžete koupit, jdou ceny zboží a služeb nahoru - a máme tu inflaci, která se začíná objevovat na různých místech a v různých podobách - u potravin, ropy i nemovitostí. Peníze prostě ztrácejí hodnotu a my si za ně již tolik věcí nekoupíme.

Jedna z možností ochrany před inflací je sázka na silnější měnu. Ta může být "držena" v podobě hotovosti, dluhopisů, akcií nebo nemovitostí. Mezi tyto silné měny patří singapurský dolar.

Asijská verze švýcarského franku

Podle některých expertů je singapurský dolar asijskou verzí švýcarského dolaru, který je znám po desetiletí jako bezpečný přístav v dobách nejistoty.

Jeden z důvodů, pro Švýcarsko a nyní Singapur mají silné měny, je fakt, že se tyto země snaží fungovat podle zdravého selského rozumu.

Spojené státy si půjčují a utrácejí, Švýcarsko a Singapur vydělávají a šetří. Je to podobné jako u bohatých lidí - nikdo nezbohatl tím, že utrácel peníze rychleji, než je stačil vydělat. Singapurský dolar

Slibná budoucnost singapurského dolaru

V roce 2009 byla běžná platební bilance Singapuru v přebytku ve výši 26 mld. USD, což jej umístilo hned za Saúdskou Arábií, která je největším exportérem ropy. V porovnání Spojené státy mají deficit ve výši 420 mld. USD.

Singapur má také velmi nízké externí zadlužení, což znamená, že velmi málo dluží subjektům v zahraničí. Zase je to úplný opak situace v USA, které dluží biliony dolarů v Číně, Japonsku a Saúdské Arábii.

Singapur má také velké devizové rezervy, když na každého občana připadá 40 tisíc USD. Oproti Švýcarsku má jednu klíčovou výhodu. Švýcarsko leží uprostřed "starého kontinentu", který je předurčen k desetiletím pomalého růstu a stagnace.

Naopak Singapur leží přímo v obchodním srdci Asie, přes které vede řada nejrušnějších obchodních cest světa. Asie je také domovem 60 procent světové populace, která má před sebou řadu let ekonomického růstu.

Dá se tedy říct, že by měl singapurský dolar vůči americkému dolaru do budoucna posilovat. Jen za posledních pět let vůči americkému dolaru přidal 23 procent a jeho růstová fáze nekončí.

Zdroj: The Daily Reckoning