Tyhle investice vám za to riziko nestojí
|

Tyhle investice vám za to riziko nestojí

Na čínské akcie, stříbro a evropské akcie by podle šéfredaktora respektovaného investičního blogu Pragmatic Capitalism Cullena Roche měli investoři v současné době zapomenout. Navenek sice slibují velmi zajímavé zhodnocení, ale riziko spojené s jejich držením dosahuje extrémních hodnot.

Čína Eurozóna Stříbro
Cullen Roche

Čínské akcie

Čínský ekonomický příběh vypadá tak skvěle, že snad není možné, aby byl pravdivý. Čínská ekonomika roste v neporovnatelně vyšším tempu než vyspělé ekonomiky, ale podle Roche začíná mít fasáda čínské ekonomika praskliny.

"Oficiální hodnota čínského HDP vypadá jako vycucaná z prstu, zemí zmítají účetní skandály a vadná monetární politika v kombinaci se ztřeštěnou fiskální politikou (v Číně nejdete opouštěná města pro miliony obyvatel) povede k silné inflaci, která může způsobit sociální nepokoje," varuje Roche. Riziko spojené s investováním v Číně je nyní enormní a většině investorů za to podle Roche nestojí.

Stříbro

Ceny stříbra rostou neudržitelným způsobem a v současné době patří mezi největší bubliny na trzích. Růst ceny stříbra v posledních šesti letech velmi dobře připomíná strmou růstovou křivku technologických akcií mezi lety 1994 a 2000.

"Budete riskovat, když vám řeknu, že potenciál dalšího růstu stříbra je během následujících tří let 30 procent a potenciál propadu 80 procent?" Roche se jen těžko může zeptat jasněji.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Evropské akcie

Podle Roche je v současném "makroekonomickém světě" jen málo více matoucích věcí než dluhová krize v eurozóně.

"Nikdo neví, zda tento region zkolabuje, nebo jestli dojde k většímu stmelení. Riziko kolapsu je vysoké, a proto by se investoři neměli s evropskými akciemi obtěžovat," říká Cullen Roche. "Platí to především pro akciové trhy periferie eurozóny, jejichž beta (rizikovost) je řádově vyšší než jejich krajanů v centru."

Zdroj: Pragmatic Capitalism