Komodity v 1. čtvrtletí: Působivé zisky na geopolitickém pozadí
|

Komodity v 1. čtvrtletí: Působivé zisky na geopolitickém pozadí

Komodity mají za sebou třetí ziskové čtvrtletí v řadě. Pomáhá jim geopolitické napětí, které plyne z nepokojů v severní Africe a na Blízkém Východě a které žene vzhůru ceny energetických komodit. Všechny tři hlavní komoditní indexy díky tomu překonaly za 1. čtvrtletí výkon akciového indexu MSCI World, který za první kvartál přidal 4,3 %. Nejvíce rostl index S&P GSCI, který si díky silnému zastoupení energetického sektoru připsal 11,6 %. Index DJ USB, který je mezi různé komodity rozložen rovnoměrně, přidal 4,4 %. Mezi nimi se nachází, měřeno růstem, index Reuters Jefferies CRB, který si za první čtvrtletí připsal 8 %.

Komodity Ropa Zlato Nepokoje a revoluce Geopolitická rizika
Vývoj cen komodit (1. 1. až 1. 4. 2011)

Tato tři čísla zcela jasně ukazují na rozdíly mezi jednotlivými sektory. Nejlepší výkon si připsal energetický sektor, nedařilo se naopak základním kovům. Dále ceny komodit ovlivňovalo japonské zemětřesení, v důsledku čehož vznikla nukleární krize, jejíž plný rozsah není stále znám. Díky rostoucím cenám potravin a energií působí na ceny komodit také rostoucí inflace.

Tyto skutečnosti budou ovlivňovat trhy i ve 2. čtvrtletí. K tomu se přidávají spekulace, kdy začnou centrální banky stahovat z trhu monetární stimuly. Světové dluhopisové trhy se tak dostávají pod tlak. Rostoucí inflace a očekávání, že centrální banky přistoupí k růstu úrokových sazeb, přiměly mnohé investory hledat výnosy na akciových trzích.

Rostoucí ceny energií

Vývoj cen ropy

Ropě a rafinovaným produktům patří 3 ze 4 prvních výkonnostních příček za 1. čtvrtletí. Ropa WTI se několik týdnů obchodovala do strany, nyní se však dostala na svá 30měsíční maxima. Příčin můžeme najít několik. Jednak docházelo k tzv. "window dressing", tzn. úpravám portfolií ze stany fondů, aby opticky vylepšily výsledky, důležitější jsou však obavy, které vyvolává konflikt v Libyi, resp. obavy z toho, že se kvůli prodloužení omezení produkce ocitnou pod tlakem ostatní producenti a ropy bude nedostatek.

Muammar Kaddáfí opět získal kontrolu nad ropnými přístavy Ras Lanuf a ostřelovanou Bregou a pro dřívější odběratele ropy může být velmi těžké se současným režimem obchodovat.

Přestože je cena ropy Brent 46 % nad průměrem z roku 2010 a ropy WTI 35 %, nevykazuje trh pokles poptávky. To zvyšuje tlak na Saúdskou Arábii, největšího světového producenta ropy po Rusku, aby vykryla pokles dodávek, protože disponuje největšími rezervními kapacitami. Březnová data ukazují na zvýšení denní produkce pouze o 300 000 barelů, přičemž dohadovaný výpadek produkce kvůli nepokojům v Libyi je odhadován na 1,6 milionu barelů.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Korekce na zrninách skončila

Dlouho očekávaný report Amerického ministerstva zemědělství, který vynesl na světlo osevní plány farmářů na sezonu 2011/12, dopadl více méně v souladu s očekáváním. Farmáři plánují díky dramatickému růstu cen v minulém roce zvýšit osevní plochy kukuřice, bavlny a pšenice, a to na úkor sojových bobů a rýže.

Přestože farmáři hodlají kukuřicí osít největší plochy od roku 1944, vylétla kukuřice o 11 % výše, protože zásoby minulé úrody byly výrazně nižší než očekávání. Ty se dostaly na nejnižší úroveň od roku 2007 a na trhu převládají obavy, že ani vyšší produkce nedokáže dostat výši zásob na trvale udržitelnou úroveň.

Konkurence v podobě zemního plynu (a díky tomu vyšší návratnosti při jeho přeměně na etanol) přetrvává. Očekává se, že 40 % americké produkce kukuřice skončí jako etanol do pohonných hmot. Dokud bude cena kukuřice pod 9 dolary, což je ještě o 23 % nad současnou úrovní, bude podle výpočtů jeho produkce zisková.

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde

Zpráva byla negativní pro cenu pšenice, ale protože silně rostla cena kukuřice a sojových bobů, zakončila nakonec ten den výše i pšenice. Navíc díky suchému počasí v Americe a Číně, největším světovém producentovi, hrozí, že dojde ke zpoždění setby, a tím pádem ke snížení výnosů. Rusko uvalilo zákaz na vývoz a zvýšila se poptávka ze severní Afriky, takže evropské zásoby klesají.

Trh nyní věnuje velkou pozornost trhu zrnin, protože možnost reagovat na extrémní výkyvy počasí, jaké jsme viděli v roce 2010, bude nyní velmi omezená, ne-li žádná, a tato vědomí už nyní žene ceny vzhůru. Od nejistory pramenící z nízkého stavu zásob by pomohlo jen perfektní počasí a v důsledku toho zvýšená produkce. Druhou možnost pak představuje takový nárůst ceny, který by snížil poptávku. Z tohoto pohledu se zdá, že pokles na začátku března byl opravdu jen korekcí na růstové trajektorii ceny. To vůbec není dobrá situace z pohledu rostoucí potravinové inflace. V následujících měsících se tato situace stane určitě tématem pro světová média a přidělá vrásky na čele centrálních bank.

Cena zlata roste už 10 čtvrtletí

Zlato má za sebou nejdelší růstovou řadu za posledních třicet let, měřeno kvartálně. Zisk to nebyl velký, protože většinu března strávilo zlato pohybem do strany a nedařilo se mu získat potřebný impuls jako levnější alternativě – stříbru. Silná rezistence je nyní na 1 450 dolarech, kde investoři snižovali váhu pozic ve zlatě před možným ukončením amerického programu kvantitativního uvolňování a před možným návratem na normální úrokové sazby. Toto snižuje atraktivitu zlata a stříbra jako medvědích aktiv.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Na druhou stranu nevnímáme riziko poklesu jako velké, podpora se nachází na ceně 1 400 dolarů a podporuje ji geopolitické riziko plynoucí ze severní Afriky a Středního východu a záměry centrálních bank zvyšovat zásoby zlata. Stříbro překonalo za posledních sedm měsíců zlato o 40 procent a našlo rezistenci na 38 dolarech za trojskou unci. Spolu s mědí a dalšími průmyslovými kovy jsme na něm viděli po oznámení vyšších čínských zásob výprodej.