Caterpillar posunuje historická maxima. 10 argumentů pro lídra trhu
|

Caterpillar posunuje historická maxima. 10 argumentů pro lídra trhu

Caterpillar je dominantním výrobcem těžké techniky. Jeho rypadla se s chutí zakusují do konkurentů, například do John Deere. Letošní tržby jsou odhadovány na více než 51 miliard dolarů. Firma působí ve 128 zemích, mimo Spojené státy vytváří zhruba polovinu tržeb. Caterpillar plánuje další expanzi v Asii, kde do roku 2015 plánuje prodat 180 tisíc strojů. Pro udržení silné pozice firmy hovoří mimo jiné 10 zajímavých skutečností, které mimo jiné naznačují, jak významná je firma pro další sektory ekonomiky.

Světové akcie Caterpillar
Caterpillar

1. Caterpillar je dvorním "servismanem" všech velkých severoamerických provozovatelů železnic. Znamená to zakázky na zhruba 100 tisících mil železnic.

2. Má kapacitu celosvětově vyrobit až 180 tisíc strojů za rok.

3. Při výrobě těžké techniky použije ročně zhruba 15 milionů liber ocelových svářečských drátů.

4. Nákladní vozy značky CAT převážejí více než 50 % těžené kapacity ve světových lomech.

5. Firma v roce 2010 vyprodukovala 2,65 milionu tun oxidu uhličitého. To zhruba odpovídá všem autům ve Washingtonu DC. Tím se sice nebude chlubit před ekology, ale dává to alespoň přibližnou představu o kolosálnosti firmy.

6. Caterpillar ročně vyrábí 25 tisíc vysokozdvižných vozíků s vidlicí. Ty by dohromady uzvedly 967 budov velikosti Empire State Building. 7. Ročně vyrobí ve Spojených státech zhruba 225 tisíc motorů do obřích trucků.

8. Každou vteřinu na světě běží zároveň 100 tisíc motorů Caterpillar. Používají se totiž v lesních pilách, v dmychadlech, zavlažovacích systémech, lokomotivách, těžebních rypadlech nebo hasičských čerpadlech.

9. Velký bagr Caterpillar má 4krát větší výkon než Porsche Boxter. Celkem jde o 1 577 koňských sil.

10. Cetarpillar je se svými tržbami za rok 2010 (42,58 miliardy USD) větší "ekonomikou" než například Kostarika.

Zdroj: Business Insider