2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos?
|

2010 byl rok fondů zaměřených na luxus. Jaké fondy budou hitem letos?

Přestože pro korunového investora byla největší výhrou loňského roku investice do paládia s více než stoprocentním zhodnocením a v akciích sázka na zemi fotbalového krále Messiho (+80 %), podílové fondy nabídly pro někoho nečekané rozuzlení. Trefou do černého v oblasti kolektivního investování pro rok 2010 totiž byly fondy zaměřené na luxusní zboží.

Luxus
Výkonnost vybraných fondů

Hned všechny medailové příčky loňské hitparády mezi akciovými fondy si totiž podle databáze serveru Penízenavíc.cz rozebraly fondy kupující akcie Christian Dior, L´Oreal, Tiffany nebo Porsche.

Na prvním místě žebříčku stanul fond Credit Suisse Equity Fund Global Prestige vedený v eurech a s přepočtenou korunovou výkonností +48,2 %. V opravdu těsném závěsu za ním pak skončily fondy KBC Equity Luxury Goods a ING (L) Invest Prestige&Luxe. Teprve na dalších příčkách najdeme očekávané favority, tedy fondy zaměřené na komodity, například PIA Gold Stock (+44,5 %) či na ruské akcie (Raiffeisen Russland Aktien s výnosem 41,3 %).

Z grafů výkonnosti některých výše jmenovaných fondů je patrné, že pokračují v takřka nepřetržitém růstu již od konce roku 2008. Je přitom zajímavé, že zlato se zotavilo velice rychle po pádu Lehman Brothers v září 2008. Na rozdíl třeba od ruských akcií, které se v krizi propadly opravdu hrozivě, a tak se i po dvou velice slušných letech nyní nacházejí teprve na úrovních z května 2008. Nelze proto v jejich případě mluvit o pravé bublině.

Naopak se v loňském roce nedařilo fondům se zaměřením na evropské finanční akcie (-21 %), fondy zaměřené výhradně na řecké, irské či španělské akcie u nás nejsou k dispozici, takže jejich výrazné ztráty naše investory moc mrzet nemusely.

Rizikovější dluhopisy vydělávaly, trpěla zadlužená Evropa

Mezi dluhopisovými fondy se dařilo především těm rizikovějším, zaměřeným na dluhopisy s vysokým výnosem (high yield bondy) a dluhopisy rozvíjejících se trhů. Premiantem v korunovém vyjádření se tak stal fond PIA Global High Yield Bond vedený v eurech s přepočtenou korunovou výkonností 23,7 %.

Také na dalších místech najdeme fondy stejného správce, a to Pioneer Emerging Markets Bond a Pioneer U.S. High Yield, oba jmenované taktéž vynesly svým podílníkům více než 20 %.

Fondy opravdu vydělávaly, ale co Češi?

Správně sestavená portfolia z podílových fondů tak druhý rok po sobě přinášejí svým majitelům opravdu zajímavá zhodnocení. Podle nedávné tiskové zprávy Asociace pro kapitálový trh (AKAT) byl vývoj v tomto sektoru v Česku v roce 2010 pozitivní, koláč investic se zvětšil o 13 miliard korun.

Polovina této částky jde ovšem na vrub tržního zhodnocení, pouze zbylá polovina připadá na nové peníze. Vezmeme-li do úvahy pouze lidi v produktivním věku, investoval průměrný Čech loni do fondů něco přes 900 korun. Tedy jeden průměrný nákup v supermarketu. A to je žalostně málo, podíváme-li se třeba na srovnání ze zahraničím. Na hlavu včetně nemluvňat máme ve fondech nyní každý kolem 25 tisíc. Pro srovnání, v Česku hodně přehlížení Portugalci třikrát více.

Ještě horší obraz o českém investičním chování dává bližší pohled na strukturu investic. Skoro dvě třetiny majetku v kolektivních investicích (63 %) máme aktuálně uložené ve fondech peněžního trhu, zajištěných fondech a dluhopisových fondech. Pouhých 17 % pak v akciových fondech.

Celosvětový průměr investic do akciových fondů je přitom 40 %. Takže s trochou nadsázky lze říct, že Čechům ve fondech po konvergenčním vlaku z poloviny minulé dekády ujíždí už druhý vlak, tentokráte už druhým rokem ten pokrizový. A tato čísla jen potvrzují tristní výsledky průzkumu finanční gramotnosti našeho národa, který si nechalo udělat ministerstvo financí a ČNB.

Podle nich 87 % obyvatel nehodlá pro své zajištění stáří nikdy využít investice do cenných papírů, tedy nejen do fondů, ale třeba i do akcií nebo dluhopisů. Nebude nakonec penzijní reforma pro jakoukoli vládu daleko tvrdší oříšek než třeba reforma zdravotnická?

Pravidelné investování - cesta pro každého

Škoda, že neexistují přesné statistiky počtu podílníků a podílu pravidelných měsíčních investic na celkovém množství investovaných prostředků. AKAT odhaduje, že lidí ve fondech je 1 až 1,2 milionu, což je hodně optimistický odhad, který je navíc trochu pokřiven i těžko odhadnutelným počtem lidí, kteří vlastní podílové listy bývalých investičních fondů založených pro kuponovou privatizaci v 90. letech minulého století.

Lidí, kteří by mohli zhodnotit své úspory například pravidelným investováním, ale nedělají to, je stále velmi mnoho. Můžeme polemizovat o různých formách jednorázových investic, ale výhody podílových fondů pro pravidelné zhodnocování úspor jsou neoddiskutovatelné.

Nakupovat komodity, akcie či dluhopisy včetně těch konvertibilních, tedy široké spektrum nástrojů, jedním trvalým platebním příkazem v českých korunách je pohodlné, transparentní, a jak ukazují výsledky, i úspěšné.

Podílové fondy? Chce to vzít rozum do hrsti