Burzovní kalendář 2. 5. - 6. 5. 2011
|

Burzovní kalendář 2. 5. - 6. 5. 2011

Investory ve Spojených státech i jinde ve světě budou zajímat čísla z amerického trhu práce a vrcholící výsledková sezóna. Evropská centrální banka a Bank of England budou zasedat ve čtvrtek. A v Praze svá kvartální čísla odhalí Komerční banka a Fortuna.

Wall Street

Americké akcie posunuly svá téměř tříletá maxima a zakončily týden v průměru s 2% ziskem (nejvíce Dow +2,44 %), celý měsíc duben pak završily silnější zhruba o 3 % (S&P 500 +2,85 %). Rekordní cenu znovu posunulo zlato, stříbro se přiblížilo 50 dolarům za unci.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Lámání rekordů může pokračovat

Dobrou náladu investorů podpořil především komentář šéfa Fedu Bena Bernankeho, který potvrdil odkup aktiv za 600 miliard dolarů do konce června a pokračování podpory ekonomiky.

K pozitivnímu vývoji obchodování přispěly i dobré výsledky firem, například Applu nebo Caterpillaru. Ty přebily horší data o vývoji amerického HDP a vysoký počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

"Naše ekonomika stále míří vzhůru," poznamenal Jim Russell, šéf poradenské společnosti Collingwood Group. "Ovšem oživení je velice křehké a musíme vnímat signály z trhu velice opatrně." (zdroj: CNBC)

Na slova úterní Bena Bernankeho reagoval dalším propadem americký dolar. Vůči euru se nezadržitelně blíží hranici 1,50. Během nového týdne totiž může šéf ECB Trichet naznačit další zvyšování sazeb ECB, což by vyvolalo posílení eura vůči dolaru.

Kde se schovat před úpadkem amerického dolaru a inflací? Nápověda - zlato to není

"1,50 by se pak pravděpodobně stalo skutečností," uvedl Brian Dolan z Forex.com. "Dalším negativem pro dolar může být během týdne zpomalení tvorby nových pracovních míst." (zdroj: CNBC)

Ve středu bude zveřejněn report ADP, který monitoruje změnu počtu pracovních míst v soukromém sektoru (odhad: 193 tisíc nových míst). A v pátek se trhy dozvědí, jak se v dubnu vyvíjela celková nezaměstnanost ve Spojených státech (odhad: stagnace na 8,8 %).

Úvod květnového obchodování, tradičně považovaného za nepříznivé pro akcie, bude kromě dat z trhu práce ve znamení dalších firemních výsledků.

Svými kvartálními výsledky se pochlubí například výrobci platebních MasterCard a Visa nebo farmaceutický gigant Pfizer. Z spotřebitelského sektoru to budou například výrobci potravin Kellogg a Kraft Foods.

V pátek bude zajímavé sledovat statistiky prodejů amerických maloobchodních řetězců, které tradičně napovědí o chuti spotřebitelů utrácet.

datum událost
2/5-6/5 Výsledková sezóna (Time Warner, Pfizer, MasterCard, Visa, AOL, General Motors, Kraft Foods)
2/5 ISM - Index aktivity ve zpracovatelském sektoru
3/5 Průmyslové objednávky
4/5 Změna počtu pracovních míst v soukr. sektoru (ADP)
6/5 Celková míra nezaměstnanosti

Doug Kass věští na trzích apokalypsu

Pražská burza

Pražská burza se částečně inspirovala vyspělými trhy a dokázala během uplynulého týdne posílit (PX +0,75 %). Ve větším rozletu ji zabrzdily především horší výsledky rakouské Erste Group.

Naopak potěšily výsledky mediální CME, jejíž akcie se v reakci na to staly nejrůstovějším titulem uplynulého týdne (+8,6 %).

V pátek doplnil trojici svými výsledky Unipetrol. Provozní výsledky už byly známé, titul zakončil týden o 4 % silnější.

V novém týdnu se investoři dozvědí hospodářská čísla Komerční banky a Fortuny.

"Očekáváme, že Komerční banka zvýší čistý zisk o pět procent na 3,4 miliardy korun," napsal v pravidelném týdenním reportu hlavní analytik J&T banky Milan Vaníček. Jinak nepředpokládá v rámci oznámených čísel žádný zásadní impulz pro obchodování.

VIDEO: Nejlepší dividendové tituly na BCPP podle Milana Vaníčka

V případě Fortuny analytici očekávají zveřejnění pouze některých údajů. "Zajímavý bude aktuální komentář k novým projektům, zejména k přípravě loterijní hry a k online sázení v Polsku," doplňuje Vaníček. Celkově pro Fortunu očekává mírně pozitivní vyznění čtvrtečních výsledků.

Ve čtvrtek bude o sazbách jednat Česká národní banka a v pátek by se mělo poprvé v rámci segmentu SPAD obchodovat s "novými" akciemi společnosti NWR.

Akcie NWR: Kompletní přehled investičních doporučení

datum událost
5/5 Komerční banka - hospodářské výsledky
5/5 Fortuna - hospodářské výsledky
5/5 ČNB - rozhodnutí o sazbách
6/5 NWR - zahájení obchodování v systému SPAD

Roman Koděra: Letos v květnu výprodeje na akciovém trhu nečekejte

Eurozóna

Evropské akciové trhy si ve zkráceném týdnu razily cestu vzhůru a zakončily v průměru silnější o více než 2 % (DJ Eurostoxx 50 +2,55 %). Investory podobně jako ve Spojených státech navnadil především úterní projev šéfa Fedu Bena Bernankeho.

V pátek se burzy v Evropě potýkali s poněkud nižší likviditou. Na vině byla zavřená burza v Londýně. Hlavní město Spojeného království se totiž věnovalo svatbě prince Williama s Kate Middleton.

Královská svatba: Jak získat vysněný job? Lekce od Kate Middleton

Pro vývoj akciových indexů bude nepochybně podstatná výsledková sezóna na obou stranách Atlantiku. Z domácích firem se do ní zapojí například BNP Paribas, BMW nebo Adidas.

Zadlužené země se dál potýkají s problémy, příkladem byla páteční čísla ze Španělska. V největší zemi "hříšné skupiny" PIIGS nemá práci 21,3 % lidí a inflace dosahuje 3,5 %.

Právě s problémovými zeměmi souvisí zprostředkovaně jedna z výrazných událostí uplynulého týdne. Evropská unie zahájila vyšetřování 16 světových investičních bank a společnosti Markit kvůli spekulacím se státními dluhy a zneužití dominantní pozice na trhu. Vyšetřování se týká obchodů s takzvanými úvěrovými swapy (CDS), což jsou finanční nástroje, které mají investory zajistit proti případnému nesplacení dluhopisů. Někteří evropští politici přitom tyto obchody označují za jednu z příčin dluhové krize v eurozóně. (zdroj: Finančnínoviny.cz)

Vyšetřování tak může ovlivnit náladu investorů v sektoru velkých finančních institucí.

Nejzásadnější událostí se může stát čtvrteční zasedání ECB. Zvýšení sazeb proběhlo minulý měsíc, ovšem řada analytiků očekává možné oznámení dalšího posunu základní sazby na červnovém zasedání. Na to by bezesporu reagovalo euro posílením vůči dalším měnám.

Z makrodat budou nejvýznamnější maloobchodní tržby a výrobní inflace za celou eurozónu.

datum událost
2/5-6/5 Výsledková sezóna (Adidas, Henkel, Siemens, Infineon, Audi, Fortis)
2/5 Index výrobních manažerů v průmyslu
3/5 Výrobní inflace
4/5 Maloobchodní tržby
5/5 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách
6/5 Německo - průmyslová výroba

Řecko: Co by znamenala restrukturalizace jeho dluhu?