14,17 a 50: Dvě čísla, která vysvětlují, proč dal Microsoft za Skype 8 miliard dolarů
|

14,17 a 50: Dvě čísla, která vysvětlují, proč dal Microsoft za Skype 8 miliard dolarů

8 miliard USD. Tolik dala softwarová společnost Microsoft za provozovatele internetového volání Skype. Částka mnoha lidem vyrazila dech, Microsoft však Skype koupil velice výhodně.

Technologie Fúze a akvizice Microsoft Hotovost Skype
Skype hospodaření

Ještě před akvizicí se tržní hodnota Skypu podle expertů pohybovala okolo 2,5 miliardy dolarů. Proč byl tedy Microsoft ochoten za Skype vysázet na stůl několikrát víc? Logiku tohoto obchodu vysvětlují dvě čísla: 14,17 USD a 50.

14,17 USD je částka, kterou v přepočtu zaplatil Microsoft za jednoho uživatela Skypu. V kontrastu k tomu v roce 2005 kupovala internetová aukční síň eBay jednoho uživatele Skypu za 45,6 USD. Cena společnosti Skype sice od té doby stoupla, ale cena za uživatele citelně klesla.

Microsoft za Skype platí také relativně nízkou cenu, když vezmeme v úvahu, že nedávno za podíl v ještě neveřejně obchodovaném Facebooku zaplatil v přepočtu za jednoho uživatele 150 USD. V porovnání s Facebookem tedy šéf Microsoftu Steve Ballmer koupil Skype za hubičku. skype

50 udává počet dní, kolik Microsoftu trvá, než vydělá (v rámci peněžních toků) na nákup Skypu. Microsoft je dojnou krávou hotovosti, která by do bilance stejně doputovala. Tak profitabilní společnost, jako je Microsoft, si nákup za 8 miliard zkrátka může "v klidu" dovolit.

Navíc v případě nákupu Skypu sází Microsoft na řadu synergií, které akvizice přinese s produkty Microsoftu - například Windows Phone 7, Kinect nebo Lync.

Zdroj: Atomic Energy