Akcie jsou stále atraktivně oceněny. Z českých akcií jsou zajímavé Pegas, KB, Erste a NWR
|

Akcie jsou stále atraktivně oceněny. Z českých akcií jsou zajímavé Pegas, KB, Erste a NWR

Globální akciové trhy se stále nacházejí na poměrně zajímavých úrovních. Ocenění podle ukazatele poměru tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) se na konci března u indexu MSCI World pohybovalo okolo úrovně 1,9. Tato hodnota je z pohledu posledních 15 let hluboko pod průměrem, což značí relativně atraktivní ocenění.

Úrokové sazby Fed Světové akcie ECB Akcie ČR
Jean-Claude Trichet

Na přelomu dubna a května navíc investoři obdrželi od dvou nejdůležitějších centrálních bank, Fedu a ECB, jasné signály, že nás rychlá normalizace extrémně uvolněných monetárních politik rozhodně nečeká. Fed na konci dubna oznámil, že bude v politice nulových měnově-politických sazeb pokračovat i v druhé polovině roku a v prohlášení ponechal tradiční formulaci "výjimečně nízké úrokové sazby… v poměrně dlouhém časovém období".

Stejně tak prezident ECB Jean-Claude Trichet na poslední tiskové konferenci nenaznačil, že by ECB na svém příštím zasedání v polovině června měla sazby podruhé za krátkou dobu zvýšit. Monetární politika klíčových centrálních bank tak nejspíše zůstane ještě po mnoho příštích měsíců z historického pohledu velice uvolněná a tedy podporující ceny akcií, což je pro akciový vývoj do konce letošního roku nepochybně pozitivní.

Solidní růst a nízké sazby podpoří akcie

Za klíčový faktor pro vývoj v dalších kvartálech proto považujeme pokračující dynamiku světové ekonomiky. Pozitivním signálem přitom je, že nová makrodata v průběhu dubna i nadále podporovala náš základní scénář, že rozvinuté ekonomiky v příštích kvartálech čeká solidní ekonomický růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Aktuální vývoj světových akcií sledujte zde

Mezi hlavní rizika dalšího vývoje podle našeho názoru patří sílící inflační tlaky v celé globální ekonomice a dluhová krize periferních států eurozóny. Náš celkový střednědobý výhled do příštích kvartálů je nicméně pozitivní, globální akciové indexy by podle našeho názoru měly mírně růst v souladu s postupným růstem korporátních zisků.

Ocenění (valuace neboli poměrové ukazatele – například P/B) by měly zůstat stabilní nebo jen mírně růst. Nadále bude ovšem nepochybně docházet k nárůstu krátkodobé volatility, rizikové averze a menším korekcím, jako jsme tomu byli svědky na konci února a v první polovině března.

Středoevropské trhy

Vývoj na středoevropských akciových trzích bude i v dalším období do značné míry reflektovat vývoj trhů vyspělých. Valuace akciových trhů v Česku, Polsku i Maďarsku se podle ukazatele P/B momentálně pohybují kolem svých průměrů za posledních 10 let. Celkově se tak domníváme, že stejně jako v případě globálních indexů také ocenění středoevropských akciových trhů nejsou zdaleka přehnané.

Myslíme si, že spousta společností z regionu stále nabízí výrazný potenciál pro budoucí růst cen akcií. Patří mezi ně například český výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, uhelná společnost NWR a oba bankovní tituly – Erste Group a Komerční banka.

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

Z polských titulů se nám libí především největší polská IT společnost Asseco Poland, televizní společnost Cyfrowy Polsat či největší polská telekomunikační společnost TPSA.

Z maďarských společností by mohly po výrazném propadu z poslední doby překvapit akcie největší maďarské farmaceutické společnosti Richter Gedeon.

Z rakouských titulů se nám i nadále líbí společnosti ÖMV, Atrium a Semperit.

Podstatným faktorem ovlivňujícím středoevropské akciové trhy bude i nadále dynamika německé ekonomiky, na které jsou středoevropské, výrazně exportně orientované ekonomiky (především Česko a Maďarsko) silně závislé. Německá dubnová makrodata (např. průmyslová produkce a tovární objednávky) vyzněla opět velice pozitivně, což by v příštích měsících mělo ekonomickou dynamiku v zemích CE3 (Česko, Polsko a Maďarsko) a ziskovost regionálních korporací nepochybně podporovat.

Aktuální vývoj evropských akcií sledujte zde