Burzovní kalendář 16. 5. - 20. 5. 2011
|

Burzovní kalendář 16. 5. - 20. 5. 2011

Investoři se příští týden musejí připravit na spíše kolísavé obchodování, které bude ovlivněno závěrem výsledkové sezóny, novými daty o americkém nemovitostním trhu, vstupem velkých IPO na trh a dalším vývojem evropské dluhové krize. Událostí číslo jedna na pražské burze se stanou středeční výsledky uhelné společnosti NWR.

Wall Street

Americké akcie se minulý týden pohybovaly v relativně úzkém obchodním pásmu a celkově ztratily velmi mírných 0,18 % (S&P 500). Od začátku roku si drží solidní zisk okolo šesti procent.

Z velkého výprodeje se oklepaly komodity, které v průměru posílily o 2 procenta (komoditní index MSCI GSCI).

Co způsobilo komoditní výprodej? Devět důvodů – a jeden navrch

V novém obchodním týdnu se pozornost investorů bude upírat k americkému nemovitostnímu trhu, který prověří dubnová statistika prodeje nových domů nebo počet zahájených staveb.

Závěr výsledkové sezóny obstará největší maloobchodní řetězec na světě Wal-Mart a výrobci počítačů HP a Dell.

"Výsledky firem jsou zatím velmi povzbudivé a překonávají naše odhady o téměř 7 procent," říká Binky Chadha, hlavní stratég Deutsche Bank.

Trhy v poslední době pozitivně ovlivňují fúze a akvizice, když například v minulém týdnu dal Microsoft 8,5 miliardy USD za Skype.

14,17 a 50: Dvě čísla, která vysvětlují, proč dal Microsoft za Skype 8 miliard dolarů

Kromě fúzí však býčí náladu mohou podpořit nové IPO. V příštím týdnu se chystá na burzu vstoupit sociální síť LinkedIn a jedna z největších těžařských společností Glencore.

Vývoj na Wall Street však také v poslední době silně ovlivňuje další proměnná. Tou je vývoj amerického dolaru.

"Pokud bude dolar příští týden oslabovat, akcie půjdou nahoru a naopak," poznamenal v pátek na CNBC burzovní guru Jim Cramer.

datum událost
16/5-20/5 Výsledková sezóna (Wal-Mart, Hewlett-Packard, Dell)
17/5 Počet nově zahájených staveb domů
18/5 Zápis z posledního jednání Fedu
19/5 Prodeje stávajících domů
19/5 Index průmyslové aktivity Philadelphia Fed

Akciový investoři, nebojte se růstu sazeb!

Pražská burza

České akcie v minulém týdnu mírně posílily (PX +0,3 %). Vývoj však nebyl jednoznačný a je patrné, že je nyní mezi českými investory poměr býků a medvědů přibližně vyrovnaný.

Býci argumentují, že jsou české akcie stále zajímavě oceněné.

Valuace akciových trhů v Česku, Polsku i Maďarsku se podle ukazatele P/B momentálně pohybují kolem svých průměrů za posledních 10 let. Celkově se tak domníváme, že stejně jako v případě globálních indexů také ocenění středoevropských akciových trhů nejsou zdaleka přehnaná. To si například myslí Michal Stupavský, portfoliomanažer z investiční společnosti Conseq.

Medvědi naopak tvrdí, že budou české akcie ovlivněny externími faktory, především evropskou dluhovou krizí, která spěje k neodvratnému bankrotu Řecka, jenž postihne řadu evropských bank. Ty budou nuceny prodávat své akciové pozice na středoevropských burzách.

Neutrální pohled má technický analytik Martin Štěpán z makléřské společnosti BH Securities.

Nový týden bude na pražské burze ve znamení výsledkové sezóny. V úterý zveřejní svá čísla pojišťovna VIG. Podle analytiků J&T Banky by její čistý zisk měl vzrůst meziročně o 5,3 % na 107 milionů eur. Trh by měl přijmout čísla relativně bez větších emocí.

Ty však budou zajisté pracovat u výsledků NWR, pro kterou skončí 1. čtvrtletí roku 2011 ziskem, což ji podstatně odliší od výsledků před rokem, které končily čistou ztrátou.

Problém však bude ve výši čistého zisku, protože odhady analytiků se relativně výrazně liší a pohybují se v dost širokém v pásmu (zhruba 8 až 24 milionů eur).

datum událost
17/5 VIG, ECM - hospodářské výsledky
18/5 NWR - hospodářské výsledky
20/5 ČEZ - poslední den obchodování s právy na valnou hromadu

E4U: Komu se nelení, tomu se zelení aneb nová česká dividendová akcie

Eurozóna

datum událost
16/5-20/5 Výsledková sezóna (Ageas, Schoeller-Bleckmann, Mol)
16/5 Inflace - index spotřebitelských cen
17/5 ZEW - index důvěry v Německu
19/5 Vystoupení Tricheta (šéf ECB) na konferenci Tumpel-Gugerell
20/5 Spotřebitelská důvěra v EU