LinkedIn: Vstup na burzu za 45 dolarů - a hravé překročení 100 dolarů v polovině obchodování!
|

LinkedIn: Vstup na burzu za 45 dolarů - a hravé překročení 100 dolarů v polovině obchodování!

Americká profesní sociální sít LinkedIn dnes vstupuje na parket newyorské burzy. IPO společnosti je důležité nejen pro ni samotnou, zájem investorů totiž naznačí, jakou budoucnost mohou mít další velké IPO ze sektoru sociálních sítí v čele s Facebookem.

Světové akcie IPO LinkedIn Sociální sítě
LinkedIn

Provozovatel profesionální sociální sítě LinkedIn ocenil své akcie pro veřejnou nabídku na 45 USD za kus. Pohybují se tak u horní hranice svého odhadu. Optimismus majitelů ohledně veřejné emise tak nebere konce. Již na začátku tohoto týdne společnost zvýšila svůj odhad ceny emitovaných akcií z intervalu 32 až 35 USD na 42 až 45 USD.

Celá společnost by tak měla hodnotu 4,25 miliardy USD a její IPO v objemu 350 milionů USD by byl jednou z největších technologických emisí od Googlu (GOOG) z roku 2004.

Obchodování s akciemi má začít ve čtvrtek 19. května na NYSE. Analytici i přes vysoké ocenění očekávají další růst ceny.

Někteří jsou opatrnější kvůli zvýšení ocenění během úpisu. Například Jon Merriman. Například Jon Merriman. Jeho analytický rozbor pro úpis LinkedInu by měl investory zajímat.

Pohled do minulosti odhaluje nesmírně dynamický rozvoj internetového odvětví. V roce 2010 zaznamel LinkedIn zisk ve výši 15 milionů USD při tržbách 243 milionů USD a 100 milionech uživatelů. Rok předtím skončil ve ztrátě s tržbami okolo pouhých 120 milionů USD.

Další zajímavý pohled nabízí ocenění akcií - na jaře 2009 odhadoval LinkedIn cenu své akcie na pouhé 2,32 USD.

Pesimisté však současný vývoj považují za opakování technologické bubliny, jejíž splasknutí v roce 2000 vyústilo v několikaletý pokles hlavních akciových trhů.

Jak používá LinkedIn manažer, který shání práci?

První hodiny obchodování ukazují, co může znamenat očekávané IPO: LinkedIn oproti upisovací hodnotě přidává přes 150 %, oproti úvodu obchodování skoro 50 %!

LinkedIn - první den obchodování
Zdroj: Fio banka