Paulson zlatu věří, Soros se zbavuje pozic
|

Paulson zlatu věří, Soros se zbavuje pozic

Cena zlata se v posledních několika týdnech vyšplhala na nové historické maximum a na počátku května pokořila hranici 1 570 dolarů za unci. Zájem o žlutý kov potvrzuje i mincovna ve Spojených státech, která hlásí prudký růst prodejů zlatých mincí American Eagle. V minulosti byl žlutý kov velmi populární i mezi hedgeovými manažery. Někteří již však začínají uzavírat své pozice. Příkladem za všechny je George Soros a jeho Soros Fund Management. Jiní naopak zlatu stále věří, například John Paulson.

Komodity Zlato John Paulson George Soros
Zlaté cihly

Cena zlata vzrostla od počátku roku zhruba o 5 %, vyšplhala se na nový historický rekord (1 577,4 dolaru za unci) a aktuálně se pohybuje okolo 1 500 dolarů. Pro hedgeový fond George Sorose (Soros Fund Management) však žlutý kov ztratil atraktivitu.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zlatý medvěd Soros

Odhalila to aktuálně zveřejněná data o otevřených pozicích fondu. Ještě na konci prosince vlastnil Soros Fund Management SPDR GOLD TRUST (ETF vlastnící fyzické zlato) za 655 milionů dolarů (4,72 mil. akcií), což představovalo přibližně 8,5 procenta z celkového portfolia. Na konci čtvrtletí se zároveň jednalo o největší pozici fondu, který obhospodařoval zhruba 7,7 miliardy dolarů.

Aktuálně (k 31. březnu) zredukoval Soros pozici na 6,9 milionu (49 400 akcií), což je 0,08 procenta z celkového portfolia (8,4 miliardy dolarů). Z největší pozice klesl SPDR GOLD TRUST (GLD) na 162. místo.

Snížení pozice nastalo ovšem i v případě těžařů zlata. Na konci prosince držel fond akcie společnosti NovaGold Resources (NG), která se zaměřuje na těžbu zlata, stříbra, mědi, zinku a olova, v hodnotě 184 milionů dolarů, což představovalo přibližně 2,4 procenta z celkového portfolia. K 31. březnu došlo k redukci na 45,4 milionu dolarů (prodáno 9,41 milionu akcií), tedy zhruba 0,5 procenta z celkového portfolia. Ze 7. největší pozice propadla společnost NovaGold Resources na 53. místo. K prodeji se rozhodl Soros i v případě Kinross Gold Corporation (KGC), která působí v oblasti těžby zlata. V posledním čtvrtletí roku 2010 vlastnil fond akcie v hodnotě 75 milionů dolarů, které představovaly přibližně 1 % z celkového portfolia. Aktuálně drží akcie v hodnotě 21 milionů (cca 0,2 % z celkového portfolia, prodáno 2,58 milionu akcií).

Paulson se zlatými býčími rohy

Zlatu naopak stále věří John Paulson, který se stal v posledních letech slavným díky úspěšné spekulaci na krach trhu nemovitostí ve Spojených státech. V případě PAULSON & CO zůstává i nadále největší pozicí SPDR GOLD TRUST, kde drží 31,5 milionu akcií v hodnotě 4,4 miliardy dolarů, což představuje přibližně 12,9 procenta z celkového portfolia.

Druhou největší pozicí i nadále zůstává ANGLOGOLD ASHANTI (AU). Paulson vlastní 41 milionů akcií v hodnotě 1,9 miliardy dolarů, což je přibližně 5,7 procenta z celkového portfolia. Společnost podniká v oblasti těžby zlata.

Dále drží akcie společností Gold Fields (GFI), Kinross Gold Corporation (KGC) a NovaGold Resources (NG), které jsou dohromady zodpovědné za 3 procenta celkového portfolia.