IPO Glencore: Investoři, pozor, komoditám dochází dech!
|

IPO Glencore: Investoři, pozor, komoditám dochází dech!

Dennis Gartman, zkušený obchodník s komoditami, je přesvědčen, že končí býčí nálada na komoditním trhu. Současná korekce to jen potvrzuje. Za poslední měsíc ztratila většina komodit velký podíl své hodnoty, ropa i zlato se propadly za poslední měsíc o deset, stříbro dokonce o třicet procent. A medvědích znamení na trhu jen přibývá.

Komodity Ropa Zlato Uhlí a koks Těžba
Dennis Gartman

Gartman je jedním z prvních, který upozorňuje na souvislost mezi vývojem komodit a IPO největšího obchodníka s komoditami Glencore. Ta vstupuje po 40 letech existence na londýnskou a hongkongskou burzu 24., resp. 25. května. jde o historicky největší IPO na Londýnské burze, firmě vyneslo téměř 10 miliard dolarů.

Glencore je švýcarská firma, která se zaměřuje na komodity v mnoha směrech. Vyrábí těžební stroje, vlastní doly po celém světě, těží měď, uhlí a zabývá zabývá se obchodováním se všemi komoditami. Vstupem na burzu začne konkurovat předním obchodníkům, jako jsou Morgan Stanley, Goldman Sachs nebo Barclays.

"Glencore mohl vstoupit na burzu kdykoli. Ale vybral si právě toto období. Myslím si, že investoři musejí být velmi opatrní, co se týče býčí nálady ohledně komodit, když chce firma jako Glencore získat vstupem na burzu značný obnos peněz. Lidé z této firmy patří ve svém oboru mezi nejzkušenější a nejchytřejší," říká Gartman s tím, že firma zřejmě potřebuje peníze. Proč, kdyby očekávala další růst cen komodit?

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Je samozřejmě ještě jeden pohled na tento úpis. Chtějí možná získat více kapitálu, aby mohli uskutečnit více obchodů, a tedy dál zvyšovat svůj náskok v sektoru komoditních obchodníků. Gartman upozorňuje i na další příznaky konce komoditní rally. Cena pšenice se nikterak neblíží rekordům, bavlna ztrácí na svá maxima zhruba 30 procent a měď by se měla brzy dostat pod 4 dolary.

Známý obchodník není sám, kdo zastává názor, že by se komodity mohly po nedávné korekci podívat ještě níž. Mark Fisher, světoznámý trader, před nedávnem prohlásil, že ho IPO Glencoru v souvislosti s cenami komodit také trápí.

"Pokud se největší obchodník s komoditami na světě rozhodl pro vstup na burzu, něco to naznačuje. Potřebuje získat peníze dříve, než ceny rapidně klesnou."

Zdroj: CNBC