Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se rozhodnutí
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se rozhodnutí

V pondělí se trh dostal pod tlak, nicméně následující pozitivní dny zastavily medvědí nápor. V úterý se index S&P 500 intradenně odrazil od trendové čáry. Trendová čára není často zároveň spolehlivou hladinou odporu, v tomto případě ovšem ano. Z toho důvodu zůstává v platnosti obchodní rozpětí 1 320-1 360, dokud na jedné straně nedojde k podstatnému proražení.

S&P 500 denní graf

S&P 500 - technická analýza

Situace je podobná jako v dubnu, kdy trh jevil znaky přeprodanosti, později překoupenosti, a na indexu docházelo k nevýraznému pohybu. Index S&P 500 se nyní nachází mezi 20- a 50denním klouzavým průměrem.

Na grafu se také vytvořila zřetelná trojúhelníková formace, což je z hlediska technické analýzy silná formace. Proražení na jednu stranu pravděpodobně způsobí rychlý, krátkodobý pohyb daným směrem.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Index volatility VIX se intradenně dostal nad hodnotu 19, pak se ovšem rychle vrátil zpět, ve čtvrtek až pod hladinu 16. Pátečním růstem o 12 % se VIX vrátil nahoru. Od začátku května drží rozpětí 16-19 a jeho býčí trend, který je pro růst indexu S&P 500 negativní, se zatím zřetelně nepotvrdil.

Závěr: Situace se od minulého týdne nemění. Šanci mají býci i medvědi. Otevírací cena indexu S&P 500 byla v pondělí 1 331 a páteční zavírací 1 333. Indikátor put/call ratio se také nachází v rozpětí. Důležité hladiny jsou 1320-1 330 a 1 350-1 360, ty vytvářejí hladiny podpory a odporu a na nich dojde k prolomení trojúhelníkové formace.