Velká Británie vyčkává
|

Velká Británie vyčkává

Britská libra čerstvě oslabila, v návaznosti na vývoj ve Velké Británii, na 1,6110 vůči americkému dolaru. Libra by se mohla v nadcházejícím týdnu vrátit k růstu, pokud makrodata podpoří lepší výhled růstu ekonomiky a inflace.

Zápis z jednání Bank of England (BoE) měl minulý týden dopad na kurz britské libry, když komise pro monetární politiku v květnu hlasovala 6:3 pro ponechání úrokových sazeb na 0,5 %. Většina komise bude nejspíš nadále podporovat vyčkávací postoj, aby podpořila udržitelné zotavení britské ekonomiky.

Aktuální vývoj páru GBPUSD sledujte zde

Nicméně podle index swapů společnosti Credit Suisse očekávají investoři zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů v příštích dvanácti měsících. Můžeme očekávat, že se bude měnový pár GBPUSD tento týden pohybovat v obchodním rozhraní, zatímco účastníci trhu budou vyvažovat svoje pozice vzhledem k budoucímu nastavení politiky BoE.

Lze očekávat změnu v postoji komise pro monetární politiku v případě, že inflace začne růst a bude se přibližovat 5 %. Poté by mohla komise naznačit vůli pro normalizaci monetární politiky a zvýšení sazeb.

Předběžné údaje o HDP za 1. čtvrtletí by měly potvrdit 0,5% růst. Odraz směrem vzhůru v aktivitě soukromého sektoru by mohl přispět k růstu měnového páru GBPUSD až k úrovni 1,6400. Pokud ovšem nedopadnou dobře výsledky spotřebitelské důvěry, může to mít na libru negativní dopad. Spotřeba domácností nadále setrvává jako jedna z hlavních sil ekonomického růstu. V případě negativních čísel může pár GBPUSD při hledání supportu propadnout až na úroveň 1,6000.

Úterý, čtvrtek a pátek budou klíčové dny. Sledujme, zda se v reakci na zveřejňovaná makrodata libra bude skutečně pohybovat mezi 1,6000 a 1,6400.