Objem dostupného stříbra rapidně klesá. Vyžene to cenu zpátky k 50 dolarům?
|

Objem dostupného stříbra rapidně klesá. Vyžene to cenu zpátky k 50 dolarům?

Komoditní trhy od počátku měsíce května silně klesly. Asi největší pozornost upoutal pokles cen ropy a stříbra, které se ze svých maxim 50 USD za unci dostalo během 5 dnů pod 33 USD. Zapomeňme na chvíli, co bylo katalyzátorem tohoto propadu, a hledejme "širší obrázek" toho, co se vlastně na trhu se stříbrem děje.

Komodity Stříbro

Graf níže zachycuje vývoj registrovaných zásob stříbra na burze COMEX v USA. Při pohledu na vývoj za poslední dva roky je zřejmé, že zásoby prudce klesají. Zatímco v roce 2009 bylo volně k dispozici téměř 90 milionů uncí, nyní je to pouhých 32 milionů. Spekulanti cítí, že velké banky, které drží krátké pozice, mohou mít problémy s dodáním fyzického stříbra, což tlačilo cenu stříbra v dubnu strmě vzhůru, a není žádným velkým překvapením, že CME velmi razantně zvyšovala marže na držení dlouhých pozic stříbra (během 4 dnů byly 5x zvýšeny!!!).

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

Tím se povedlo zastavit příliv spekulativních investorů, a zároveň vyšší marginy způsobily likvidaci otevřených pozic = začaly výprodeje. Na trhu s fyzickým investičním stříbrem ovšem panuje klid a vůbec se nezdá, že cena na burze je pod 35 USD za unci.

Pokud si totiž chcete v USA koupit stříbrné mince, platíte mnohem více, přes 30 % oproti spotové ceně, tj. 46-50 USD za unci. Jde o podobnou situaci jako v roce 2008, kdy se cena fyzického a papírové stříbra velmi výrazně lišila. Co následovalo, všichni víme.

Objem dostupného stříbra na burze COMEX