10 zemí, jejichž ekonomika poroste raketovým tempem
|

10 zemí, jejichž ekonomika poroste raketovým tempem

Indie a Čína bojují s nekontrolovatelnou inflací. Jejich centrální banky přijaly agresivní restriktivní opatření k omezení rostoucích nákladů. Výsledkem je klesající výhled růstu jejich HDP. Se zpomalením růstu HDP možná přestanou být akcie těchto zemí tak přitažlivé, jako tomu bylo doteď. Citibank však nabízí řešení. Nový report banky identifikuje země, u nichž se očekává akcelerace ekonomického růstu do roku 2050.

HDP Ekonomika

Zatímco Čína, Indie a Brazílie dělají škrty, zaměřujeme se na růstové alternativy mimo skupinu BRIC. Níže uvedené státy budou pravděpodobně v příštích desetiletích tahouny světového růstu. Charakteristiky jednotlivých států zahrnují HDP, demografické ukazatele a klíčová socioekonomická rizika jednotlivých zemí.

Vlajka Srí Lanky

1. Srí Lanka

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5,5 %

Rizika: Populace na Srí Lance dosáhne nejvyšší úrovně - 22,2 milionu obyvatel - kolem roku 2035, do roku 2050 se očekává pokles počtu obyvatel na 21,7 milionu. Země potřebuje poválečnou rezoluci, aby se zamezilo politické nestabilitě v dlouhodobém horizontu.

Výhody: Srí Lanka překonala občanskou válku o osvobození Tamilských tygrů (LTTE) a je na cestě ke stabilní ekonomice.

Egyptská vlajka

2. Egypt

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5 %

Rizika: Egypt potřebuje svou ekonomiku liberalizovat, snížit velkou míru nezaměstnanosti a smazat velké nerovnosti v příjmech. Frustrace dosáhla vrcholu skrze občanské nepokoje a Mubarakovo vyhnání. Politická nestabilita však zůstává i přes novou vládu stálým rizikem této země.

Výhody: Těží z početné skupiny obyvatel v produktivním věku. Do roku 2050 se očekává růst o 60,8 %. Bangladéšská vlajka

3. Bangladéš

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 6,3 %

Rizika: Zemi sužují problémy v oblasti zdravotnictví a vzdělání a v kvalitě jejích institucí a služeb. Také by nutně potřebovala lepší vládu.

Výhody: Bangladéš je mladá země s obrovským potenciálem pracovní síly. Na rozdíl od Číny má rostoucí populaci v produktivním věku a očekává se nárůst z 93 milionů v roce 2010 na 136 milionů v roce 2050.

Vlajka Peru

4. Peru

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 4 %

Rizika: V nadcházejících prezidentských volbách by se mohl dostat k moci Ollanta Humala. Investoři se strachují, neboť by mohl i přes své sliby, že bude pokračovat v reformách, zhatit snahy o liberalizaci trhu a znárodnit klíčová průmyslová odvětví. Hrozí riziko stávek horníků a přetrvává problém narkomafie. V Peru populační růst zpomalil, v roce 2050 dosáhne populace asi 48 milionů.

Výhody: Peru je země bohatá na měď a zlato. Zaznamenala i zvýšení přílivu přímých zahraničních investic.

Kolumbijská vlajka

5. Kolumbie

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 3,8 %

Rizika: Kolumbijská vláda zavádí rázná opatření proti obchodu s drogami, stále se však nachází ve válce proti Revolučním ozbrojeným silám Kolumbie (FARC), pro něž jsou charakteristické únosy a teroristické činy.

Výhody: Prezident Juan Manuel Santos prosazuje politické změny sahající od úprav licenčních poplatků v ropném průmyslu až po ozdravení veřejných financí. Jeho válka proti drogovým gangům je celosvětově uznávaná. S&P v poslední době zvýšila rating země, co se týče zadlužení, na úroveň investičního stupně. Mongolská vlajka

6. Mongolsko

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 6,3 %

Rizika: Mongolská ekonomika se spoléhá na přírodní zdroje. Do budoucna však potřebuje ekonomickou aktivitu diverzifikovat, aby se zajistila proti politickým změnám, kolísání cen komodit, posilování domácí měny a změnám ve struktuře obchodu. Co se týče populace, neočekává se žádný dramatický nárůst. Počet obyvatel by se měl dostat na 3,5 milionu v roce 2050 (z 2,7 milionu v roce 2010).

Výhody: Země má vysokou míru úspor a investic, obrovské zásoby uhlí, mědi, ropy a zemního plynu.

Indonéská vlajka

7. Indonésie

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5,6 %

Rizika: Indonéská špatná infrastruktura a byrokracie zahraniční investory zatím spíše odrazují. Země má navíc problémy s náboženským terorismem a násilnostmi.

Výhody: Indonésie je bohatá na zdroje a soukromý sektor je lačný po investicích. Do roku 2050 se očekává zvýšení počtu obyvatel v produktivním věku o 17,9 %.

Vietnamská vlajka

8. Vietnam

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 6,4 %

Rizika: Hospodářský růst ve Vietnamu stěžuje dvouciferná inflace. Politická garnitura není ideální, o monetární politice ani nemluvě. Počet obyvatel v produktivním věku poroste pouze do roku 2035.

Výhody: I přes všechna negativa je míra investic ve Vietnamu relativně vysoká a je pravděpodobné, že země bude schopna udržet vysoké tempo růstu. Irácká vlajka

9. Irák

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 6,1 %

Rizika: Irák zůstává nadále nestabilní. Desítky let trvající válka se podepsala na ekonomice země, stejně jako na počtu obyvatel. Země potřebuje zlepšit kvalitu vzdělávání a deregulovat trh.

Výhody: U skupiny obyvatel v produktivním věku se očekává růst o 143,4 % do roku 2035. Poválečný program rekonstrukce a ložiska ropy mohou nastartovat v Iráku růst.

Filipínská vlajka

10. Filipíny

Předpokládaný průměrný roční růst do roku 2050: 5,5 %

Rizika: Filipíny se trvale řadí mezi země s největší korupcí. Navíc se investoři obávají politické nestability. Nedávno pohrozili rebelové z Moro islámské fronty za osvobození (MILF) přerušením jednání s vládou. Konflikt si od roku 1978 vyžádal okolo 150 tisíc životů. Klid v zemi navíc narušují demonstrace za zvýšení mezd.

Výhody: Populace by se podle odhadů měla zvětšit na 146,2 milionu v roce 2050 a demografická třída ekonomicky aktivních obyvatel by měla narůst o 66,2 %.

Zdroj: Business Insider