Pegas ve čtvrtek oznámí výsledky. Zisk meziročně klesne o 12,5 %
|

Pegas ve čtvrtek oznámí výsledky. Zisk meziročně klesne o 12,5 %

Pegas Nonwovens zveřejní své výsledky jako jedna z posledních firem pražské burzy. Hlavním faktorem v hospodaření je tradičně vývoj cen polymerů a jejich promítnutí se do nákladové a výnosové stránky. Za 1Q došlo k růstu cen surovin, meziročně o přibližně 30 %. Růst cen polymerů se vždy rychleji projeví do cen vstupů než do cen produkce, zdražení polymerů v tomto kvartálu tak vyvolalo negativní tlak na EBITDA.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Pegas Nonwovens

Dalším faktorem, který ovlivní hospodaření za 1Q, je přehodnocení délky životnosti některých výrobních linek, které se projeví snížením celoroční částky odpisů v roce 2011 o 6,7 milionu EUR (dle společnosti), tj. o zhruba 40 % našeho původního odhadu částky odpisů. Tento efekt bude samozřejmě trvat i v dalších obdobích.

Výnosy za 1Q odhadujeme na 41,65 milionu EUR, meziročně +21 %, mezikvartálně +7,1 %. Tento pohyb (při odhadované přibližně konstantní fyzické výrobě) souvisí zejména s předchozím růstem cen polymerů.

Celkovou spotřebu materiálů a služeb, kde hlavní roli hrají právě ceny polymerů, odhadujeme na 30,94 milionu EUR (+29 % y/y, +15,6 % q/q). Mzdové náklady odhadujeme na 2,05 milionu EUR, ostatní provozní výnosy předpokládáme ve výši 200 tisíc EUR.

EBITDA za 1Q odhadujeme na 8,86 milionu EUR (-0,2 % y/y, -14,9 % q/q), zejména kvůli negativnímu dopadu pohybu polymerů.

Meziročně očekáváme výrazný pokles částky odpisů, díky zmiňovanému přehodnocení doby odpisování výrobních linek. Za 1Q odhadujeme odpisy ve výši 2,67 milionu EUR (přibližně třetinový pokles q/q i y/y). Snížení odpisů přispěje k růstu provozního zisku, ten odhadujeme na 6,19 milionu EUR (+30 % y/y, +9 % q/q).

Aktuální vývoj akcií Pegas Nonwovens sledujte zde Kurzový vývoj za 1Q (posílení koruny) přispěl k pozitivnímu výsledku přehodnocení finančních závazků, ten odhadujeme na 1,87 milionu EUR. Úrokové náklady zůstávají svojí výší v kontextu předchozích kvartálů a odhadujeme je na 807 tisíc EUR.

Při odhadované daňové povinnosti 560 tisíc EUR činí náš odhad čistého zisku Pegas Nonwovens za 1Q 2011 celkem 6,69 milionu EUR (-12,5 % y/y).

Zároveň očekáváme potvrzení celoročního výhledu růstu EBITDA o 2 % až 7 %, náš aktuální odhad činí zhruba 9 %, tedy jen mírně nad rozpětím očekávaným firmou. Do konce 2Q má firma oznámit rozhodnutí o své případné zahraniční akvizici či investici, toto oznámení však dle vyjádření firmy nebude provedeno v souvislosti s vydáním 1Q výsledků.

Pegas Nonwovens - predikce výsledků za 1Q2011