Solární akcie: Hit, nebo poražený roku?
|

Solární akcie: Hit, nebo poražený roku?

Akcie společností vyrábějících fotovoltaické panely (PV moduly) patří na Wall Street nejen intradenně, ale i ze střednědobého hlediska k volatilnějším technologickým cenným papírům. Navíc poměrně cyklickým a obchodující se lidově řečeno stádovitě.

Světové akcie Solární energie

Alternativní energie patří v posledních letech i politicky k velice živým tématům. I díky různým podporám a technologickému vývoji se výroba elektřiny ze slunce od roku 2002 každé 2 roky zhruba zdvojnásobuje.

Jak známo, velká část světové produkce PV modulů pochází z Číny. Tamní firmy se již před několika lety dostaly i na akciové trhy, kde také získávaly prostředky pro svůj rozvoj. Boom v tomto směru šlo zaznamenat především v letech 2007-2008.

Jak už bylo zmíněno, akcie solárních společností patří k volatilním, resp. i poměrně cyklickým titulům. U řady z nich lze částečně vysledovat cenové pásmo, ve kterém se s určitou pravidelností pohybují.

Guggenheim Solar ETF

Značná část solárních akcií se v těchto dnech dostala na letošní minima, resp. v řadě případů atakují svá roční.

Prodejní tlak lze vyčíst i z ETF Guggenheim Solar obchodujícím se pod tickerem TAN, který zohledňuje tento sektor a který mohou využít právě investoři, kteří touto formou mohou rozložit riziko při případné investování do tohoto sektoru.

Cena TAN se dostala k hranici 7 USD, když ještě koncem dubna se naopak přibližovala úrovni 9 USD. Loňské minimum lze hledat u 6 USD a vůbec historické titul zaznamenal zhruba před 2 roky pod 5 USD.

Pro úplnost lze dodat, že maxima byla nedaleko hranice 30 USD před 4 roky nedlouho po vzniku fondu. Akcie v solárním sektoru

Konkrétním titulem, který částečně nyní dále zamíchal situací na trhu, je vlastně vůbec největší globální producent Suntech Power (STP), který reportoval ve středu své hospodářské výsledky za 1Q. Příjmy se meziročně zvedly o 49 % na 877 mil. USD, rovněž zisk vzrostl z 20,7 mil. USD na 31,9 mil. USD.

Titul přesto zamířil níže a zaznamenal nové letošní minimum. Důvodem byly zejména zveřejněné obavy týkající se možného letošního poklesu prodejních cen výrobků, a tedy i příjmů, oproti dřívějšímu očekávání firmy.

Ceny PV modulů jsou obecně v tomto sektoru stěžejním bodem, který má za sebou také volatilní vývoj. Každopádně firma v aktuálním čtvrtletí očekává nízký jednociferný další nárůst tržeb a udržení hrubé marže u 19 %.

To je v kontrastu s konkurenty Yingli Green Energy (YGE) a Trina Solar (TSL), kteří naopak v poslední době upozornili na možné snížení hrubé marže v tomto kvartálu. U YGE lze uvést, že ve středu dokonce nakonec "vylepšila" svá loňská minima, když se dostala na závěrečných 8,29 USD. Na konci dubna se přitom obchodovala nad 12,50 USD, a tak vzhledem k poměrně razantnímu poklesu lze zmínit, že i technický indikátor RSI (14) se dostal pod hodnotu 20, což indikuje možnou přeprodanost titulu.

Pokračování článku najdete na serveru Akcieatrhy.cz