Týden na trzích podle burzovních grafů: Trh odolává medvědímu útoku
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trh odolává medvědímu útoku

V průběhu posledních dvou týdnu se objevilo několik medvědích signálů a trh šel dolů, třebaže pouze mírně. Medvědi nevyužili pro sebe příznivé technické podmínky. Neznamená to, že k ničemu ještě nemůže dojít, nicméně trh přicházející bouři přečkal velmi dobře.

S&P 500 denní graf

S&P 500 - technická analýza

Index S&P 500 zůstal chycený mezi dvěma trendovými čárami – býčí, která je tvořena spojnicí minimálních cen ze srpna 2010 a března 2011, a klesající trendovou čarou, která začíná na maximální hodnotě v den oznámení o zabití bin Ládina. Hladina podpory byla na 1 330 a hladina odporu na 1 360.

Prolomení trendové čáry nastalo ve stejnou dobu, kdy se na stejné hladině nacházela i hladina podpory. Klesající trendová čára zůstává neporušená a v současnosti je možná nejvýraznějším medvědím argumentem. Stávající oblast odporu je v oblasti 1 310 až 1 315, kde S&P 500 vytvořil minimální cenu čtyři dny za sebou.

Pozitivní růst posledních tří dnů byl podpořený velmi přeprodanými podmínkami po poklesech posledních tří týdnů.

Index volatility VIX

VIX - technická analýza

Index volatility VIX vytvořil v pondělí nákupní signál (negativní pro trh), kdy krátce vyletěl až nad hodnotu 20. Potom se ovšem opět vrátil zpět. Nyní je zpět v oblasti okolo hodnoty 16, odkud několik posledních týdnů vycházel pokles trhu. Pokles indexu VIX je pro trh býčím signálem.

V úvahu lze také vzít nastávající sezónní faktory: konec měsíce, volné pondělí a první obchodní den dalšího měsíce. To vše může pomoci krátkodobému růstu trhu.

Závěr: Graf indexu S&P 500 je spíše negativní, zatímco index volatility VIX vytvořil pro trh pozitivní nákupní signál. Krátkodobý sezónní pattern by mohl hnát index S&P 500 až k 1 345, ovšem dokud se nad tuto hladinu nedostane, a přidáme–li špatné fundamentální zprávy, medvědí klesající trend zůstává ve hře.