Květen na burzách: Krátkodobá korekce může přijít, tvrdí experti
|

Květen na burzách: Krátkodobá korekce může přijít, tvrdí experti

Výsledková sezóna v USA vrcholí a skeptici mají opět o důvod méně ke svému přesvědčení. I když se samozřejmě negativním překvapením nevyhneme, znatelně převažují lepší než odhadované výsledky (ke konci minulého týdne to bylo 72 % reportovaných výsledků). Zemětřesení v Japonsku je již také z pohledu hodnot indexů "zapomenuto", způsobilo jen krátkodobou korekci. Ani zpráva o snížení výhledu amerického ratingu agenturou S&P nevyvolala negativní reakci delší než jeden obchodní den.

Korekce na trzích Světové akcie
Pokles trhu

V uplynulém týdnu jsme viděli na indexu S&P 500 nové hodnoty pokrizových maxim. Optimismus a důvěru trhu dodalo vyjádření Fedu o mírném zlepšováním ekonomiky a pokračování stimulů dle plánu, stejně jako tradiční příslib, že prozatím nepřikročí ke zvyšování sazeb.

Samozřejmě ekonomika má stále problémy a hrozby, jako např. vysoké ceny ropy nebo evropské dluhy. Navíc ani dluh Spojených států již není neznámým tématem, jak naznačila zmiňovaná agentura S&P.

Za pár dní tu máme květen, který kromě toho, že je lásky časem, připomíná také známé tržní pořekadlo Sell in May and Go Away". Jinými slovy, v květnu prý trhy procházejí korekcí. Aktuálně jsme v situaci, kdy pokračující růst trhů tak trochu po korekci volá.

Pokud se však letmo podíváme na vývoj akciových trhů během května, od začátku tisíciletí sice vidíme několik poklesových květnů, nicméně častěji vidíme růsty. Pokud došlo k poklesu během května, tak to bylo buď během roku, který byl celý ztrátový, nebo po poklesu následoval celkem brzy další růst.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde Tudíž i když květnovou korekci vyloučit nelze, a některé faktory svědčí v její prospěch, neměla by být pro trhy "pohromou". Následně bychom měli pokračovat na současné růstové vlně.

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku.

Poznámka: Údaje jsou z 25. dubna 2011.

Výhled na akciové trhy

Hodnocení provedli: Ondřej Moravanský (Cyrrus), Libor Buček, Jan Mach, Milan Nedbálek (všichni FINANCE Zlí), Patrik Hudec (Generali PPF Asset Management, správce fondů ČP INVEST investiční společnosti), Karel Kabelka, Miroslav Hlavoň (oba GRANT CAPITAL), Jakub Menšík, Pavel Skořepa (oba LUTHERUS) a Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers).

Akcie: Bude letos platit "Sell in May and Go Away"?