ECM "slaví" 20. narozeniny: Chyby, insolvence a "kamarádství" s PPF
|

ECM "slaví" 20. narozeniny: Chyby, insolvence a "kamarádství" s PPF

Developer ECM REI zvažuje dva scénáře budoucího vývoje – konkurz či restrukturalizaci. Dcera PPF jako jediný věřitel preferuje konkurz.

ECM Akcie ČR
ECM - ilustrační obrázek

Tak si podnikatel Milan Janků, když v roce 1991 zakládal developerskou společnost ECM, oslavu 20. narozenin firmy rozhodně nepředstavoval. V roce 2006 uvedl Janků část akcií ECM Real Estate Investments (ECM REI) na pražskou burzu. Prostřednictvím ECM Group však ECM REI stále majetkově ovládá.

O akcie ECM REI byl mezi investory v prosinci 2006, v době realitního boomu, značný zájem. Hlavní analytik AFIN Brokers Josef Stoulil byl tehdy dokonce přesvědčen, že by "nákup akcií ECM mohl být hezkým vánočním dárkem". Dnes mohou mít radost všichni, kdo pod stromeček nakoupili něco jiného. ECM REI se pomalu potápí.

Neschopnost splácet dluhy

Městský soud v Praze zahájil s ECM REI insolvenční řízení 11. dubna. Potvrdil tím, že firma není de facto schopná splácet své dluhy. A pražská burza kvůli úpadku přerušila obchodování s cennými papíry developera.

Výsledkem řízení může být reorganizace společnosti nebo konkurz. Dlouhodobé závazky ECM REI na konci března činily dle prohlášení firmy 4,1 miliardy korun. Věřitelům nyní běží 30denní lhůta, aby v insolvenčním řízení přihlásili své pohledávky. Správcem, který řízení vede, byl stanoven Ivo Hala. Právník, v jehož kanceláři působí advokát a kontroverzní byznysmen Petr Sisák.

"Z dlouhodobého hlediska se situace, do které se ECM REI dostala, dala očekávat," říká jeden z pražských developerů. Firma, která se zapsala do povědomí především projekty výškových budov v Praze 4 na Pankráci, měla velkolepé podnikatelské plány, do nichž zasáhla v roce 2008 realitní krize. Pro český realitní trh v porevolučním vývoji něco naprosto nevídaného.

"Milan Janků se z oblak snesl na zem. Rozhodně však nehladoví, z uvedení akcií ECM REI na burzu má dost peněz," řekl zdroj Česképozice.cz.

Aktuální vývoj akcií ECM sledujte zde

Akcie realitních firem kotovaných na burze, mezi něž patří i ECM REI, se v průběhu turbulencí z tisícových hodnot dostaly během tří let na ceny v řádech desetikorun. Do hospodářských výsledků společností se začalo negativně promítat přecenění portfolií.

Nečekaní kamarádi

V létě 2009 skupina PPF a ECM Group, která držela 84 procent akcií v ECM REI, oznámily, že vytvoří společný holding. Logicky se očekávalo, že propojení pomůže i ECM REI. Hospodářské noviny 3. března 2009 zveřejnily článek, v němž mimo jiné tvrdily, že ECM Group do společného podniku vloží firmu Domus Eventis, podíl ve stavební skupině PSJ, franšízový maloobchodní řetězec Carrefour na Slovensku i minoritní podíl na společnosti ECM Group, která kontroluje společnost ECM REI.

Na pozitivní zprávu okamžitě zareagovala burza. Akcie ECM REI během jediného dne, 2. března 2009, posílily o čtrnáct procent na 242 korun. "S partnery jsme se dohodli, že bych roli prezidenta nového holdingu převzal," potvrdil Hospodářským novinám Janků.

Velkolepé záměry však byly naplněny jen částečně. Na konci roku 2010 PPF zcela ovládla realitní holding, v němž do té doby vlastnila 75 procent. PPF prohlásila, že se s Milanem Janků domluvila na ukončení společných aktivit v oblasti nemovitostí a začala používat značku PPF Real Estate. Z ECM do holdingu přešla pouze firma Domus Eventis, podíl ve stavební skupině PSJ a slovenský Carrefour.

Proti původním předpokladům se součástí holdingu nestal podíl Janků ve společnosti ECM Group, jejímž prostřednictvím podnikatel vlastní část ECM REI. Na otázku, proč se to stalo, mluvčí skupiny PPF Alexej Bechtin odpověděl: "Nechceme dál jakkoli hodnotit naše vzájemné vztahy. Je to ukončená kapitola."

"Bylo to takové manželství z rozumu vynucené okolnostmi," komentoval spojenectví Milana Janků a PPF zdroj Česképozice.cz. "PPF chtěla expandovat na realitní trh a Janků měl finanční problémy," tvrdí zdroj. A dodává, že PPF již dříve poskytla Janků úvěr. Obě strany se dohodly na společném podniku, protože údajně nesplácel. A byly vyčleněny projekty, na kterých měl participovat Janků i PPF.

Realitní makléři tvrdí, že ze současné situace, do které se ECM REI dostala, nelze jednoznačně vinit konec spolupráce Milana Janků a PPF. Nad některými rozhodnutími vedení ECM REI kroutí analytici hlavou. "Jde o naprosto modelový případ, jak se může developerská firma dostat do problémů. Vidím strašnou spoustu chyb," říká zdroj Česképozice.cz. ECM REI se dle něho v nedávné době zbavila všeho, co ji generovalo příjem – dostavěných budov, které pronajímala.

V portfoliu proto společnosti zbyly jen chystané developerské projekty, do nichž však musí nejprve vložit finance, kterých nemá ani po prodeji nemovitostí dostatek. V analytické prezentaci z 18. května, již ECM REI připravila pro investory, se konstatuje, že firma vyjednává o případném prodeji pozemků s projekty administrativních komplexů City Deco a City Epoque na Pankráci, obchodního centra ECMall v Pekingu, pozemku pro rezidenční výstavbu v Praze 4 a pozemku pro projekt Epoque Hotel na Pankráci.

Pokračování článku najdete na serveru Českápozice.cz