Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - KB, Erste a VIG
|

Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - KB, Erste a VIG

KB, Erste, VIG. Potenciál a riziko jednotlivých akcií ze sektoru finančních služeb obchodovaných na pražské burze pro následující týdny.

Komerční banka Vienna Insurance Group (VIG) Erste Group Bank
Komerční banka

Komerční banka

Titul dle očekávání postupně umazává propad po obchodování bez nároku na dividendu (hrubá dividenda 270 Kč). Aktuálně bude KB kromě výsledků za 1Q11 (5. 5.) spíše obchodována v rámci sentimentu.

Sledovat se bude diskuze nad evropskými stresovými testy, které se budou konat začátkem července. Rovněž dění kolem dluhového problému EU by mohlo mít jistý vliv na obchodování s KB, ale vzhledem k omezené expozici této banky vůči "postiženým" zemím bychom větší výkyv vnímali spíše jako příležitost.

Postupně zaniká i diskuse kolem potenciálního IPO ČSOB, díky čemuž se z titulu odsouvá potenciál jistého tlaku kvůli uvolnění si prostředků na obdobné aktivum. Stále více se začínáme přiklánět k názoru, že k zmiňovanému IPO nedojde, přinejmenším ne v tomto pololetí. Samotná KBC prohlásila, že se na plánu IPO nic nemění, ale časové vymezení neupřesnila.

Aktuální ceny na hladinách 4 300 Kč (po dividendě) jsou z našeho pohledu víceméně férové. Na druhou stranu se domníváme, že zajímavý dividendový výnos a ofenzivnost samotné banky může přilákat další investory. Erste Group logo

Erste Group

Investoři jsou stále více bombardováni zprávami ohledně potřebného navýšení kapitálu rakouských bank kvůli novým pravidlům Basel III. V případě Erste se však domníváme, že díky dostatečné ziskovosti nebude banka nucena přistoupit k dalšímu navyšování kapitálu z externích zdrojů. Samozřejmě obdobný krok nelze nikdy vyloučit, ale z našeho pohledu by se jednalo o dobrovolnou akci.

Výsledky za 1Q11 (28. 4.) byly dle očekávání slabší především kvůli nestabilizované situaci v Rumunsku a Maďarsku. Samotný čistý zisk ve výši 261 mil. EUR byl víceméně v souladu s odhadem trhu 271 mil. EUR, ale struktura, tedy převážně hlavní příjmové skupiny, lehce zklamaly. Nahrazoval je zisk z obchodování, který je méně stabilní a hůře predikovatelný.

I po výsledcích se investoři zaměří především na ekonomiku a vývoj v Rumunsku a Maďarsku, informace kolem dluhového problému některých zemí eurozóny a případného dopadu na hospodaření Erste. Ovšem i v tomto případě by byl dopad spíše limitovaný a neměl by ohrozit stabilitu banky. Pro přehlednost uvádíme expozici banky vůči potenciálně rizikovým zemím.

Expozice Erste Group vůči "rizikovým" zemím EU:

Irsko: 108 mil. EUR

Řecko: 703 mil. EUR

Portugalsko: zhruba 180 mil. EUR

Španělsko: 119 mil. EUR

Itálie: 1 177 mil. EUR

Déle pokračující tlak na cenu k úrovním kolem 800 Kč bychom již začali vnímat jako zajímavou příležitost.

Krátkodobý výhled na české akcie: květen 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol VIG logo

VIG

Duben byl pro titul pozitivní ve smyslu návratu na úroveň 1 000 Kč, nicméně akce S&P ohledně snížení výhledu ratingu pro USA na stupeň negativní přinesla i krátkodobý výprodej pro pojišťovny. Expozice VIG v dluhopisech zemí PIIGS (Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko) je na úrovni 1 % z celkového investovaného portfolia (17 mld. EUR), tudíž neočekáváme ani z této strany výraznější problémy.

Jen pro upřesnění, pojišťovna většinou investuje v zemích, kde je zastoupena. Výsledky (17. 5.) za 1Q11 by jako tradičně neměly přinést větší překvapení.

Pokud by došlo k realizaci zisků z externích důvodů přímo neovlivňujících společnost, pak bychom jako zajímavé ceny vnímali úrovně pod 920 Kč. Současné ceny na hranici 960 Kč vnímáme jako prozatím nedostatečně atraktivní. Z dlouhodobého pohledu jsme na společnost stále pozitivní.