Stříbro se zbláznilo. Má jeho cena vůbec hranici?
|

Stříbro se zbláznilo. Má jeho cena vůbec hranici?

Šílenství na trhu s komoditami je nasměrováno na stříbro. Jeho hodnota roste a vážné pochyby analytiků o stálost ceny neobměkčil ani jeho pondělní propad o 10 procent. To vše v reakci na zabití nejhledanějšího teroristy světa Usámi bin Ládina. CME Group, hlavní světový obchodník s deriváty, dokonce zpřísnila podmínky pro spekulativní obchody. Stříbro je ovšem stále velice drahé a pád ho zřejmě nemine.

Komodity Stříbro
Stříbro

Cenový skok

Křivka vývoje ceny stříbra připomíná začátek hrotu. Podle analytiků není nic jisté, ale stoupající polovina hrotu je jeden z mnoha důvodů k prodeji. Když se cena pohybuje tak vysoko, je přirozené, že vytváří velice nestabilní prostředí.

Pokud se rozhodujete ke koupi stříbra, tak si musíte být vědomi obrovského rizika. Korekce bude prudká, a to i po propadu, který je patrný od začátku týdne.

Stříbro versus zlato

Cena stříbra je aktuálně zcela mimo kontrolu. Od roku 1984 byl poměr jedné unce stříbra k jedné unci zlata 1,56 procenta. Jinými slovy, jedna unce zlata bylo v přepočtu za 64 uncí stříbra. Nedávno cena jedné unce stříbra odpovídala 3 procentům ceny unce zlata.

V 18. století se za jednu zlatou unci dalo sehnat "pouze" 16 uncí stříbra. Dolar (i další měny) devalvuje, a je tedy logické, že se investoři zaměřují na aktiva jako stříbro a zlato.

Aktuální vývoj ceny stříbra sledujte zde

Konspirační teorie

Velké banky jako JPMorgan a HSBC shortují "stříbrné pozice" ve velkém. Jinými slovy, dluží obrovské množství stříbra na jiné osoby prostřednictvím trhu s deriváty. Ze všech sil se tak snaží držet cenu dole. Jejich cílem je zmanipulovat trh tak, aby to bylo výhodné pro ně.

Mohou to být sice čisté spekulace, ale pokud připustíme jen minimální pravděpodobnost tohoto scénáře, tak právě tyto velké banky se snaží rychle vyhnat cenu vzhůru, aby nafoukly bublinu, a po jejím splasknutí dosáhly kýžené nižší ceny.

Bloggeři

Na internetu můžete nalézt spoustu blogů, které se zabývají cenou stříbra. Většina těchto bloggerů se považuje za odborníky. Jsou mezi nimi skuteční experti, ale valná většina se chce s danou problematikou jen seznámit.

K čemu blogy opravdu jsou? Je to jednoduché. Na každé takové stránce naleznete řadu odkazů k brokerům nabízejícím nákup aktiv, samozřejmě včetně stříbra. Bonus pro bloggery není malý. Brokerské firmy platí za nové klienty.

Nevěřte proto všemu, co se na dočtete na nějakém "expertním" blogu. Porovnávejte, studujte více materiálů. Někteří bloggeři chtějí jen vydělat a vnášet paniku mezi investory je vyloženě baví.

Nedostatek stříbra

Lidé doslova posedlí stříbrem namítají, že zásoby této komodity klesají. Znamená to něco?

Stříbro není voda ani chleba. Samozřejmě je potřeba ve výrobě v rámci některých průmyslových odvětví, ale i tam je nahraditelné. Pokud ho někdy bude nedostatek, nestane se nic zásadního. Stane se z něj jen opravdu vzácný kov.

Zdroj: Smartmoney.com