Dolar slábne. Jaké jsou dopady jeho propadu na investory?
|

Dolar slábne. Jaké jsou dopady jeho propadu na investory?

Hodnota dolaru byla dlouho považována za konstantní a fluktuace za nepodstatné. Dolar jakožto rezervní měna nebyl nikdy investory příliš zkoumán ve vztahu k ostatním měnám. Nyní však jeho hodnota povážlivě klesá a začínají si toho všímat samotní Američané, kteří s hrůzou zjišťují, že když chtějí svůj oblíbený hamburger v Londýně, musejí si připravit více drobných. Dolar už zkrátka není to, co býval.

Inflace Americký dolar
tabulky

Investoři by se měli zaměřit na 5 faktorů souvisejících se znehodnocením dolaru, které budou mít vliv na jejich investice, ale i na světovou ekonomiku jako celek.

1. Rychlý pád dolaru

Jak poznamenal Warren Buffett, v průběhu celého jeho života hodnota dolaru spadla o 94 %. Pokles je to podstatný, ale připomeňme, že od roku 2002 do roku 2008 ztratil dolar plnou polovinu kupní síly.

Kolaps americké měny byl spuštěn nízkými sazbami Fedu a nepopulární americkou válkou v Iráku.

2. Dolar odráží konkurenceschopnost amerického zboží a služeb

Hodnota dolaru určuje, jaké množství a za jakou cenu jsou Spojené státy schopny vyvézt, a jak draho je na druhé straně vyjde import. MĚSÍČNÍ americký deficit platební bilance činí 45 miliard USD.

Američtí politici by sice raději viděli svou měnu silnou, ale na druhou stranu slabší dolar pomůže vytvářet nová pracovní místa díky zvyšující se konkurenceschopnosti amerických produktů v zahraničí. Ostatně i další státy hledají cestu z krize podobným způsobem, politika "ožebrač svého souseda" není nic jiného než to, že země drží svou měnu uměle podhodnocenou, aby podpořila export (Čína je v tomto oboru světovou jedničkou).

3. Dolar a inflace v USA

Jak podotýká Paul Volcker, bývalý šéf Fedu, inflace je krutou daní za vytvořená pracovní místa z titulu slabé měny. Oslabující dolar přispívá k růstu inflace od doby, kdy dřívější předseda Fedu Alan Greenspan začátkem nového milénia srazil úrokové sazby na 1 %.

Sazby Alana Greenspana nastartovaly bludný kruh zvyšování cen, nízkých výnosů dluhopisů a vyšší inflace.

V dolarech jsou účtovány hlavní komodity. Pokles hodnoty dolaru se tak musí zákonitě promítnout do růstu cen komodit. Ceny ropy, zlata, jídla a bydlení - všechny denominované v dolarech - tak jen následují trend.

4. Slabý dolar přeje rizikovým aktivům a trestá úspory

Fed svou politikou působí to, že je hotovost brána jako odpad. Zdá se, že současný šéf Fedu Ben Bernanke usiluje o přelití hotových peněz ze spořicích účtů do ekonomiky.

Tak jako deflace podněcuje spotřebitele spořit a vyčkávat na nižší ceny, inflace nutí spotřebitele utratit své peníze co nejdříve a vyzrát tak na budoucí růst cen.

Na činnost Fedu lze nahlížet ze dvou úhlů:

  • Zastánci tvrdí, že by Bernankeho politika měla pomoci efektivnější alokaci peněz. Jde o teorii, že nízké sazby zlevní firmám úvěry na kapitálové investice, takže umožní expanzi a nábor zaměstnanců.

  • Skutečnost je taková, že sice k určitému nárůstu v zaměstnanosti došlo, ale intenzita byla omezená, což je pro fázi oživení po prodělané úvěrové krizi typické. Výrazněji se politika Fedu promítla na komoditních a akciových trzích nárůstem míry spekulací. Současný růst akcií a komodit je funkcí znehodnocujícího se dolaru.

5. V zemi slepých jednooký králem

V současnosti proti sobě stojí čtyři hlavní světové měny - dolar, euro, jen a jüan. Proč i přes mnohá negativa stále zůstává dolar nejatraktivnější rezervní měnou? Přes všechny nevýhody je stále "nejméně špatný".

  • Evropa stále nemá vyřešenou pokračující bankovní a dluhovou krizi. Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko mají problémy se solventností. Tím, že se členské země vzdaly své národní měny, doplácejí nyní na absenci vlastní monetární politiky, která by jim umožnila uniknout z krize monetizací dluhu. Budoucnost eura je nejistá.

  • V Japonsku je situace ještě horší. S mizivým růstem se už potýká dekády a zemětřesení s tsunami a následnou jadernou krizí ekonomice rozhodně nepřidaly.

  • Zbývá Čína. Navzdory tržním reformám jde stále o ekonomiku s totalitním komunistickým režimem. Z toho důvodu nejsou investoři z vyspělých zemí příliš horliví zvolit si za rezervní měnu právě jüan a riskovat znárodnění svých prostředků.

Zdroj: Washington Post