Der Spiegel: Řecko zvažuje opuštění eurozóny
|

Der Spiegel: Řecko zvažuje opuštění eurozóny

Páteční vydání prestižního německého časopisu Der Spiegel řádně vystrašilo investory titulkem, že Řecko uvažuje o opuštění eurozóny. Redaktoři Spiegelu vycházejí z analýzy, kterou připravil tým německého ministra financí Wolfganga Schäubleho a která zkoumala dopady odchodu Řecka z eurozóny.

Eurozóna Řecko

Vystoupení z eurozóny by podle analýzy vedlo okamžitě k velké devalvaci domácí měny vůči euru. Podle německého ministra financí by měna mohla ztratit až padesát procent ze své hodnoty, což by vedlo k drastickému zvýšení řeckého státního dluhu.

Schäubleho tým vypočítal, že by řecký státní deficit po devalvaci mohl překonat 200 procent hrubého domácího produktu. Nutnost restrukturizace dluhu by pak byla nevyhnutelná. Jinými slovy - Řecko by mělo zbankrotovat.

V současné době mají dvouleté řecké státní dluhopisy výnos vyšší než 20 procent. Za těchto podmínek by Řecko nebylo schopné "jít" na mezinárodní dluhopisový trh pro další peníze.

Řecký horor pokračuje, dluhopisy nabízejí skoro 25% výnos

Bez záchranného balíčku, kterým nyní Řecko řeší problém s likviditou, by země již zkrachovala. Peníze Řecku však vydrží jen do roku 2013, pak bude muset najít další zdroje financování. Podle Spiegelu probíhají tajná jednání mezi EU, MMF a Řeckem, kde se řeší možné prodloužení záchranného balíčku.

Vystoupení Řecka z eurozóny by pro euro mělo negativní dopady, protože by investoři na pokrytí ztrát byli nuceni prodávat euro, akcie evropských bank a evropské dluhopisy.

V pátek euro vůči dolaru oslabilo o jedno procento.

Zdroj: Spiegel