Burzovní kalendář 9. 5. - 13. 5. 2011
|

Burzovní kalendář 9. 5. - 13. 5. 2011

Rok po památném FLASH CRASHi investoři vyprodávali komodity. V novém týdnu se američtí investoři zaměří na výsledky firem a data o inflaci, v Evropě se bude čekat na další vývoj dluhové krize a na parket pražské burzy dorazí hospodářská čísla dvou těžkých vah - ČEZu a Telefóniky O2.

Wall Street

Americké akcie v pátek napravily část týdenních ztrát díky solidní tvorbě nových pracovních míst, která překonala špatný dojem ze zvýšení celkové míry nezaměstnanosti na 9 %.

"Blížíme se do bodu, kdy začne udržitelný růst zaměstnanosti. To zvýší příjmy lidí, jejich spotřebu, příjmy firem, a tedy opět i zaměstnanost," domnívá se Gary Thayer, hlavní makroekonomický stratég Wells Fargo Advisors. (zdroj: CNBC)

Index S&P 500 tak za týden ztratil 1,72 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Přijde hlubší korekce?

V novém týdnu bude podstatné sledovat vliv cen komodit na náladu investorů, vývoj inflace a výsledky hospodaření firem, když se ke svému závěru blíží americká výsledková sezóna. Akciím velkých amerických firem s expozicí na zahraničních trzích pomáhá také slabý dolar.

Své výsledky předvedou maloobchodní řetězce Wal-Mart a Macy's. Právě prodeje maloobchodů byly jednou z pozitivních zpráv uplynulého týdne, výsledky gigantů řeknou více o chuti spotřebitelů utrácet své "slabé" dolary.

Investoři se také dozvědí dubnovou statistiku maloobchodních tržeb. Makročíslem týdne však bude inflace. Spotřebitelských ceny podle odhadů v dubnu vzrostly na více než 3 %, bez potravin na 1,3 %. (zdroj: Bloomberg)

Celkově by akciový trh mohl vykročit směrem "do strany" (sideways). Alespoň si to myslí viceprezident společnosti BlackRock Robert Doll. "Slušná páteční čísla z trhu práce narazí u investorů na zpomalení růstu ekonomiky. Americký HDP rostl v prvním čtvrtletí jen o 1,8 %. Bude zajímavé sledovat, který vliv bude pro trh podstatnější." (zdroj: CNBC)

Pozitivní vliv výsledkové sezóny tak, zdá se, trochu vyprchal. Prim nyní hraje ekonomický výhled a s ním související ceny ropy. Ty jsou i přes výprodej v uplynulém týdnu stále okolo 100 USD za barel, což je podle řady analytiků pro udržitelný hospodářský růst příliš.

datum událost
9/5-13/5 Výsledková sezóna (Walt Disney, Cisco Systems, ArcelorMittal, Macy's)
11/5 Obchodní bilance
12/5 Maloobchodní tržby
12/5 Index výrobních cen
13/5 Index spotřebitelských cen
13/5 Index důvěry Michiganské univerzity

Před rokem trhy šokoval FLASH CRASH. Co přijde letos?

Pražská burza

Index PX dokázal navzdory poklesům na vyspělých trzích udržet týdenní zisk, i když pouze 0,1 %. Na hlavní trh se vrátily akcie NWR a výsledky představily Komerční banka a Fortuna.

Komerční banka mírně zaostala za odhady (čistý zisk 3,37 mld. Kč vs. oček. trhu 3,43 mld. Kč). Naopak Fortuna se díky problémům Sazky a výborným výsledkům stala nejvíce rostoucí akcií týdne (117 Kč; +6,4 %).

Naopak nejvíce klesajícím titulem byl Unipetrol (-2,2 %, 189,7 Kč). Podle analytika Milana Lávičky z J&T Banky se jednalo spíše o technický posun, který mohl být podpořen slabou rafinérskou marží mateřské společnosti PKN Orlen.

Z domácích zpráv se trh zaměří na úterní výsledky ČEZu. "Očekáváme čistý zisk 15,4 miliardy korun, tedy meziroční pokles o 12 %," uvedl Lávička v pravidelném týdenním reportu.

Společnost Cyrrus je o 100 milionů korun zisku optimističtější.

Pro akcie ČEZu je klíčový vývoj cen elektřiny, a tedy dění v sousedním Německu. Zásadní rozhodnutí o budoucnosti výroby elektřiny z jádra se očekávají v průběhu června.

Ve čtvrtek zveřejní své kvartální výsledky Telefónica O2. J&T Banka předpokládá pokles čistého zisku na hladinu 1,73 miliardy Kč. Podporou pro akcie bude obchodování titulu s nárokem na 40 Kč dividendu do 2. září.

Domácí makroudálosti nebudou mít na obchodování s českými akciemi vliv, nicméně v pátek bude zajímavé sledovat vývoj HDP za 1. čtvrtletí a zápis z jednání rady ČNB.

datum událost
10/5 ČEZ - hospodářské výsledky
12/5 Telefónica O2 - hospodářské výsledky
13/5 HDP za 1. čtvrtletí
13/5 Zápis z jednání rady ČNB

VIDEO: Česká výsledková sezóna: Zájem investorů se točí okolo dividend

Eurozóna

Evropské akcie zažily v pátek odpoledne rally po datech z amerického pracovního trhu, přesto za týden ztratily skoro dvě procenta (DJ Eurostoxx 50 -1,92 %).

"Po několika špatných dnech přišla mírná úleva a konečně přišla nějaká překvapivě dobrá čísla," uvedl pro CNBC David Moss, šéf oddělení pro evropské akcie v F&C Asset Management.

V novém týdnu budou investory zajímat především informace o řeckém dluhu a situaci v dalších problémových zemích.

Der Spiegel: Řecko zvažuje opuštění eurozóny

Své slovo si vezmou i evropské firmy. Celá řada velkých jmen dá na stůl kvartální čísla. Tón obchodování v Evropě mohou ovlivnit například Deutsche Post, British Telecom, UniCredit nebo ThyssenKrupp.

Z makrodat budou dominovat HDP v Británii, Německu a celé Unii nebo inflace v Německu.

datum událost
9/5-13/5 Výsledková sezóna (Crédit Agricole, Deutsche Post, Enel, UniCredit)
9/5 Sentix - index důvěry investorů v eurozóně
11/5 Index spotřebitelských cen v Německu
11/5 Bank of England - report o inflaci
12/5 HDP a průmyslová produkce v Británii
13/5 HDP v eurozóně a jednotlivých zemích (SRN, FRA)

Jaroslav Brychta: Konec kvantitativního uvolňování může zničit zadlužené státy eurozóny