Dylan Grice: Zapomeňte na akcie, ideální portfolio je plné hotovosti a zlata
|

Dylan Grice: Zapomeňte na akcie, ideální portfolio je plné hotovosti a zlata

Držení hotovosti není až tak špatným investičním rozhodnutím, když vezmeme v úvahu, že budoucí výnosy akcií budou nulové. Tvrdí to Dylan Grice, kontroverzní analytik ze Société Générale.

Investiční portfolio Zlato Hotovost

Grice tvrdí, že je očekávaný roční výnos společností z indexu S&P 500 nyní okolo nuly, a proto je držení hotovosti lepší investicí, která je navíc výrazně méně riziková a nese podobný výnos. A to i v inflačním prostředí, protože podle Grice mají úrokové sazby z vkladů tendenci růst podobně jako inflace.

“Výhodou hotovosti v portfoliu je to, že máte možnost nakoupit rizikové investice v případě, že jsou levné. Tato skrytá hodnota hotovosti dává právo držiteli hotovosti nakupovat například akcie nebo dluhopisy, když jsou skutečně za atraktivní ceny,” argumentuje Grice.

Odvolává se na statistiku ze 70. let minulého století, kdy reálné výnosy z držení hotovosti byly podobné jako výnosy z investic v akciích či dluhopisech.

Reálné výnosy hotovosti, dluhopisů a akcií v 70. letech 20. století Pokud se skutečně bojíte inflace, máte si podle Grice namíchat portfolio ze 75 % hotovosti a 25 % zlata. Takto složenému portfoliu se historicky daří, a to od konce zlatého standardu (Bretton-Woodská dohoda). Akcelerace zhodnocení tohoto portfolia je patrná především od startu velmi uvolněné politiky amerického Fedu.

Výnos hotovosti a hotovosti s 25 % zlata od rozpadu zlatého standardu

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Zdroj: Société Générale