Historické investice Austrálie do těžby
|

Historické investice Austrálie do těžby

Australská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí 2011 o 1,2 %. To je největší pokles za posledních 20 let. Roční HDP vykázalo růst 1 % a export země klesl o 2,4 %.

Pokles je připisován především velkým povodním a cyklonu Yasi. Tyto události přišly v době, kdy už rostly ceny energií a benzínu, které ovlivnily utrácení australských domácností. Silný australský dolar měl negativní dopad na výrobu a turistický ruch. Pokud k tomu přidáme ještě zemětřesení v Japonsku a na Novém Zélandu, což jsou hlavní obchodní partneři Austrálie, není divu, že ekonomika v prvním čtvrtletí ztrácela.

Momentální boom v oblasti těžby by mohl pomoci Austrálii zpět k růstu ještě v tomto roce. Těžební společnosti uzavřely kontrakty na druhé čtvrtletí za vyšší ceny. U železné rudy se odhaduje, že se prodejní ceny zvýší o 23 %. a u koksovatelného uhlí o 45 %. Investice do těžby představují 4 % australského HDP, což je více než dvojnásobek historického průměru.

Australská centrální banka očekává za rok 2011 růst ve výši 4,25 %. Solidní poptávka z Asie po uhlí a železné rudě by tato očekávání mohla naplnit. Je ovšem nutné si uvědomit, že čínská vláda zápasí s inflací a úspěšně zpomaluje tamější ekonomiku.

Australský růst by tak mohlo spíše zachránit Japonsko, které na svou obnovu bude zcela jistě potřebovat většinu nerostů, které mu Austrálie dodává.