Letní akciová korekce je tady, Bernankeho QE3 se nekoná
|

Letní akciová korekce je tady, Bernankeho QE3 se nekoná

Panika mezi investory na začátku června se šířila rychlejším tempem, než jakým oslabuje americká ekonomika. Oči nás všech se tento měsíc zaměřily na šéfa Fedu Bernankeho, zda spustí třetí vlnu kvantitativního uvolňování ve snaze podržet světové trhy.

Investiční doporučení Ben Bernanke Fed Světové akcie Kvantitativní uvolňování
Býci vs. medvědi

Akciové a nemovitostní trhy, stejně jako americký trh práce, se hroutily v uplynulých týdnech stejně rychle, jako Řekům klesá dluhový rating. Obrat na burzách je však možná částečně způsoben tím, že investoři jen čekali na záminku pro prodej akcií po čtyřech silných měsících z počátku roku.

Mají investoři skutečný důvod ke znepokojení?

Výprodeje v květnu nebo červnu jsou na akciových trzích poměrně častým případem, jen ho tento rok prožívají s větší intenzitou. Na Wall Street lze pro tento jev slyšet mnoho označení - červnové mdloby, sell in May and go away a podobně.

Vlna letošních výprodejů připomínala paniku, která zasáhla trhy v souvislosti s kolapsem Bear Stearns na jaře roku 2008 či pádem Lehman Brothers na podzim téhož roku. Medvědí trend je skutečně znepokojující, ale stále tu je jistá pravděpodobnost, že jde spíše jen o typickou letní korekci po silném "býku" než o počátek další krize.

Strategie Fedu

Investoři doufající, že Bernanke přispěchá znovu na pomoc se třetím kolem kvantitativního uvolňování, spočívajícím v mohutných nákupech státních dluhopisů, se (prozatím) mýlili. Fed sice bude v nákupech dluhopisů v určité míře pokračovat, ale masivní expanzivní program končí tento měsíc, takže se investoři budou muset začít spoléhat jen sami na sebe.

QE3 bude, protože je Bernanke ješita!

Letní korekce akciových trhů navíc Bernankemu hraje do karet, protože zamezí krizi, která by mohla vzniknout, kdyby se po skončení expanzivní politiky Fedu na trhu nenašel pro státní dluhopisy dostatečný počet kupujících. Investoři, vystrašení z nepříznivého výhledu akciových a komoditních trhů, tak budou přesunem k dluhopisům vytvářet novou stabilní poptávku a Bernanke se nebude muset obávat, že až zájem o státní dluhopisy ze strany Fedu vyschne, vyletí úroky vzhůru.

Už nyní se najde spousta investorů ochotných pomoci Bernankemu udržet nízké sazby skrze nákupy státních dluhopisů.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde Zvýšená volatilita taktéž pomůže zastavit pokles dolaru, obzvláště pokud bude v Evropě přes léto trvat strach okolo Řecka a potenciálního ohrožení společné evropské měny.

Opětovný příklon investorů k dolaru nevěstí nic dobrého pro komodity (zejména zlato), na druhou stranu by to však mohlo zastavit neblahý růst cen způsobující inflaci.

Poslouchejte Davida Einhorna!

Finanční krize jsou krizemi pro svou neočekávatelnost. Jen málo účastníků tržního dění dalo v roce 2008 na slova hedgeového portfoliomanažera Davida Einhorna, když na počátku roku 2008 důrazně varoval přirovnáním Lehman Brothers k domečku z karet. Co se akcií týče, doporučoval short selling.

Nyní každý prchá z akciového trhu, kromě Einhorna, který právě vydal 200 milionů USD na nákup vlastnického podílu v baseballovém klubu New York Mets. Einhornův krok naznačuje, že lze v létě očekávat tradiční okurkovou sezónu a vystrašené investory, ale ne krizi.

Investoři sázející na návrat hrozivých dnů druhé poloviny roku 2008 a očekávající, že Fed v čele s Bernankem opět vytasí všechny monetární zbraně ve snaze zachránit potápějící se loď světové ekonomiky, by se možná měli zamyslet, zda nezačít fandit New York Mets, nebo třeba sledovat české juniory na fotbalovém mistrovství Evropy.

Zdroj: Marketwatch.com