Americké akcie klesnou po konci QE2 o 10 %
|

Americké akcie klesnou po konci QE2 o 10 %

Index S&P 500 čeká další 10% propad, varují analytici Société Générale. Podle nich ještě v cenách akcií zdaleka není zahrnuto ukončení kvantitativního uvolňování. K němu dojde s koncem června. Americký 10letý dluhopis ovšem dál bude vynášet pouze okolo 3 % kvůli nejistotě o osud jednání o dluhovém stropu ve Spojených státech, komodity zůstanou poměrně drahé. Akcie jsou ovšem poněkud jiná story.

Medvědí trh Fed Světové akcie Kvantitativní uvolňování

Podle odborníků z francouzské banky se akciím dařilo navzdory turbulencím v ekonomikách především díky výjimečným úrovním firemních zisků. Americká nezaměstnanost je přitom na 9,1 %, nemovitostní trh znovu propadá.

Ekonomika tak nedokáže sama nahradit stimulační opatření Fedu. Americký dolar od března 2009 oslabil zhruba o 20 % (i to pomohlo akciím v dolarovém vyjádření a vývozu amerických společností).

Pokud se ovšem zisky neudrží na vysokých úrovních, a tomu věří opravdu málokdo, 10% korekce na indexu S&P 500 bude naprosto logickým vyústěním situace, podobně jako po konci první vlny kvantitativního uvolňování (QE1). To je velice dobře vidět na grafu.

Americké akcie a dopady QE1 a QE2

Aktuální vývoj indexu S&P 500 sledujte zde

Zdroj: Société Générale