Zahučí akcie Applu do propasti společně s dalšími výrobci mobilů?
|

Zahučí akcie Applu do propasti společně s dalšími výrobci mobilů?

V posledních týdnech se na trzích akciím výrobců mobilních telefonů většinou příliš nedaří. Nejvíce snad plakat mohou akcionáři dosavadní světové jedničky, společnosti Nokia. Z únorových maxim u 11,50 USD titul již spadl pod 6 USD, tj. nová historická minima. Titul na zámořských trzích navíc v pádu ještě brzdí klesající dolar.

Technologie Světové akcie Apple Nokia Mobilní telefony

V "domovské" Evropě již totiž Nokia (NOK) 50% letošní oslabení zaznamenala. Důvody jsou poměrně známé. Vzhledem ke konkurenci ztráta pozice firmy na trzích, tlak na marže, což ve svém důsledku dle odhadů přinese firmě za 2Q propad do ztráty. Ani zbytek roku se neodhaduje příliš růžově, a tak i očekávání dividendy ve výši 0,40 EUR/akcii, která byla z loňského hospodaření letos vyplacena, je v nedohlednu. Ovoce zatím nepřináší ani únorové oznámení široké spolupráce s firmou Microsoft.

Z hlediska vývoje akcií na tom podobně špatně jsou i akcionáři Research In Motion (RIMM). Únorová maxima u hranice 70 USD vystřídala, po nedávném prolomení důležité rezistence u 42,50 USD, již cena i pod 35 USD. Titul je však v posledních letech obecně poměrně volatilní.

Oba tituly se technicky v současné době zdají přeprodané a šlo by sázet na určitou korekci. U RIMM lze navíc právě zmiňovanou úroveň okolo 35 USD spatřovat jako oporu, jelikož se titul od ní odrazil na jaře před dvěma lety.

Research in Motion, Nokia a Apple - rok 2011

Vítězem na trhu je pro akcionáře samozřejmě Apple (AAPL). Inovativní široké portfolio výrobků firmy si získalo srdce obrovského množství uživatelů, což se projevilo samozřejmě v hospodaření firmy, a tedy i v ceně akcií, která se letos vyšplhala na nové historické maximum téměř 365 USD. Firma tak dosáhla těžko uvěřitelného ocenění přes 337 mld. USD! Od té doby došlo jen na 10 % korekci. Je však otázkou, zda si svou dominanci pro nejbližší týdny titul nadále udrží, či zda naopak nebude alespoň částečně kopírovat zmiňovanou konkurenci.

Apple ovlivňuje samozřejmě řada faktorů, například zdraví šéfa Steva Jobse, představení/nepředstavení nových produktů apod. Podíváme-li se však na titul technicky, lze spatřovat určité rozcestí.

Mohla by se možná částečně opakovat i situace z roku 2009, kdy titul po nových maximech také zažil korekci. AAPL loni přes léto technicky osciloval okolo svého 50denního cenového průměru (50SMA). Od září se následně vydal na sever vstříc zmiňovaným novým maximům. V posledních týdnech však již opět osciluje okolo zmiňovaného 50SMA, navíc se velmi přiblížil již 200dennímu (200SMA), který je nyní na úrovni 324,27 USD.

Nad tímto značně důležitým indikátorem se přitom titul bezpečně držel přes 2 roky. Je tedy otázkou, zda se stane podporou, či případně jeho proražení nevyvolá v řadách jinak stále optimistických investorů prodejní signál. Zmiňovaná úroveň, resp. cena okolo 320 USD bude pro titul nejspíše velmi důležitá.

Samozřejmě technická stránka je pouze jeden z fenoménů ovlivňující cenový vývoj. Velmi důležitým faktorem, který vždy vstupuje do hry, je i fundament, a ten má Apple více než kvalitní.

Pokračování článku najdete na serveru Akcieatrhy.cz