Ropa se po uklidnění situace v arabském světě vrátí pod 100 dolarů za barel
|

Ropa se po uklidnění situace v arabském světě vrátí pod 100 dolarů za barel

Cena ropy Brent se po období, kdy ji především situace v Libyi vytlačila nad 120 dolarů za barel, opět vrátila na úrovně mezi 110 a 120 dolary. Výhled na ceny ropy v podání analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše.

Komodity Ropa Ropa Brent

Cena ropy Brent se po období, kdy ji především situace v Libyi vytlačila nad 120 USD/brl, opět usadila v pásmu 110–120 USD/brl. Situace v regionu severní Afriky a Blízkého a Středního východu je stále velmi komplikovaná, takže riziková přirážka plynoucí z možnosti dalšího významného narušení dodávek je oprávněná.

Proti vysoké ceně ropy však působí momentálně dosti silné obavy z pomalejší globální ekonomiky, a tedy i nižšího růstu poptávky po ropě.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Krátkodobý výhled (1 měsíc)

Cena ropy je podle našeho názoru aktuálně vyšší, než by odpovídalo fundamentálním faktorům (rovnováha poptávky a nabídky, marginální náklady na těžbu) a současné situaci a vyhlídkám světové ekonomiky (relativně mírná expanze jako hlavní scénář).

Dokud však nedojde k uklidnění situace na Středním východě, měla by se udržet relativně významná riziková přirážka odrážející možnost narušení dodávek ropy z regionu.

Aktuální ceny ropy a ropných derivátů

Obchodování s ropou: Jaký vliv má sezónnost na výnosy? Z dalších faktorů bude trh sledovat motoristickou sezónu v USA, lokálně mohou být významné také pohyby kurzu eura k dolaru.

Střednědobý výhled (6 měsíců)

Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy bude (po skončení krize v arabských státech) tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci především výkonnost rozvíjejících se ekonomik. Nejdůležitější by měla být výkonnost čínské ekonomiky, především to, zda utahování měnové politiky povede (nebo nepovede) k výraznému zpomalení místního růstu.

Očekáváme pokračování relativně mírného oživení ve světě (a tedy nijak překotného růstu poptávky po ropě), zároveň by objem těžby ropy měl v příštích dvou až třech letech růst dostatečně na to, aby uspokojil růst poptávky (nepředpokládáme zásadní snížení rezervní kapacity OPEC).

OTakhle se manipuluje ropa!

Vysoká cena ropy způsobená nepokoji v oblasti severní Afriky a Blízkého a Středního východu může vydržet ještě měsíce (situace v Libyi nevypadá dobře), po uklidnění situace by však mělo dojít k jejímu poklesu zpět pod 100 USD/brl.

OPEC by měl být bez problémů schopen nahradit výpadek těžby v Libyi, ale šíření nepokojů do států jako je Saúdská Arábie (rizikem je především nestabilní situace v sousedním Jemenu) by mělo extrémně negativní dopady.

Zdroj: Česká spořitelna