Tři hrozby pro další růst akcií Applu
|

Tři hrozby pro další růst akcií Applu

Apple, synonymum pro originální technologické produkty, ale také pro akciovou pohádku. Akcie totiž za posledních 5 let vyrostly o 450 procent. Od roku 2001 přidaly dokonce přes 4,5 tisíce procent. I loňský rok byl pro firmu takřka perfektní. Letos je ale zatím všechno jinak - akcie stagnují na úrovních okolo 340 dolarů.

Technologie Světové akcie Apple
Apple

Podle analytiků se investoři "bojí" dalších nákupů akcií Applu ze tří důvodů:

  • Akcie technologické stálice vlastní převážně velcí investoři. Kdo tedy nakoupí další akcie?

  • Apple nemůže udržet svůj impozantní růst. V budoucnu by měl klesnout hlavně kvůli výsledkům. Porovnání čistého zisku oproti loňskému roku by mělo být velmi špatné.

  • Akcie Applu klesají od konce dubna, kdy společnost ohlásila silné tržby za 1. kvartál 2011.

Někteří odborníci obavy ještě rozšiřují. Apple je totiž ve velmi nejistém stavu. Hlavním důvodem je situace okolo šéfa Steva Jobse. Veřejnost totiž neví, jaký přesně je jeho zdravotní stav.

Navíc nový iPhone "vyjde" nejdříve v listopadu, do té doby je tak hodně času na pokles akcií.

Pokles není jediná možnost

To byl pesimistický pohled na akcie Applu. Tábor odborníků z Wall Street ovšem není jednotný, jak už to na akciových trzích bývá.

Analytici se zbláznili. Neznají špatné akcie Někteří vidí akcie Apple stále jako ideální příležitost k nákupu. A zde jsou důvody:

  • I když akcie v tomto roce nepředvádějí nijak úchvatný výkon, mají velkou šanci na zlepšení. Prvním důvodem je chystaná technologická novinka, která by měla být zveřejněna někdy na přelomu let 2011 a 2012. Navíc do roku 2014 je předpokládán 25procentní růst zisku na akcii.

  • Vstup Applu do nové produktové kategorie (nejspíše televize) odemkne firmě dveře k lepším hospodářským výsledkům a k novým zákazníkům.

  • Očekává se, že Apple v průběhu několika týdnů dodá nové softwary pro iPhony, iPady a Macy. To by mělo z krátkodobého hlediska zabránit akciím ve větších propadech.

Zdroj: Business Insider